U posjetu maršakovskim skriptama za djecu. Scenarij književnog odmora za djecu pripremne skupine vrtića


Scenarij praznika - kviz prema djelima S.Ya.Marshaka
Materijal je razvijen i domaćin događaja
Odgajateljica G.PD. GBOU TsO br. 1085 Leonova S.G.
Moskva SEAD
Ciljevi: 1. Učvrstiti znanje djece o životu i radu S. Ya. Marshaka.
2. Budi interes za čitanje beletristike.
3. Razvijati pamćenje, pažnju, mišljenje, kulturu komunikacije.
4. Njegovati dobar odnos prema ljudima, marljivost.
Dekoracija dvorane: Portret S. Ya. Marshaka, dječji crteži za radove
pjesnik, izložba knjiga, poslovica i izreka o knjigama i čitanju:
Knjiga je vaš najbolji prijatelj.
Knjiga je knjiga, ali pokreni svoj um.
Od pamtivijeka knjiga odgaja osobu.
Tko puno čita, taj puno zna.
Um bez knjige je kao ptica bez krila.
Knjiga je kao voda: posvuda će proći put.
Što više učite, postajete jači.
Domaća zadaća: naučiti napamet pjesmu S. Ya. Marshaka
iz knjige "Djeca u kavezu"
U kvizu sudjeluju ekipe od 8 osoba iz 2a i 2b razreda.
TIJEK DOGAĐAJA:
Vede. Malo je vjerojatno da će u našoj zemlji postojati dijete koje u ranom djetinjstvu nije čulo, ne bi znalo pjesme S. Ya. Marshaka. “Prtlja”, “Priča o glupom mišu”, “Lopta”, “Djeca u kavezu” .... A vi, možete li nastaviti popis djela S.Ya.Marshaka? (odgovori djece)
S. Ya. Marshak cijeli je život bio vjeran drug i dobar prijatelj djece. S njima se sprijateljio od malena poezijom, zvonkim rimama, pokazao im divnu moć materinji jezik poučeni da se raduju ljepoti pjesničke riječi.
Možete li mi reći nešto o ovoj osobi?
S.Ya.Marshak rođen je 3. studenog (22. listopada) 1887. u Voronježu, u obitelji majstora kemičara. Pjesnikova obitelj bila je velika i prijateljska.
Cijelo djetinjstvo mi je dalo
Koliko je ovo svjetlo bogato:
Slatko majčino milovanje

I očev savjet....
Pjesnikov otac je jako volio knjige, poznavao ih je nekoliko strani jezici. Mama se brinula o šestero djece.
Rano djetinjstvo i prvo školske godine budući pisac živio je u županijskom gradu Ostrogozhsk, pokrajina Voronjež. Budući da je knjiga bila omiljeni prijatelj u obitelji Marshakov, rano se počeo zanimati za poeziju. Poeziju je počeo skladati od 4. godine, a s 11. već je napisao nekoliko najdužih pjesama i preveo Horacijeve ode. S velikom zahvalnošću, Marshak se prisjetio svog učitelja gimnazije V. I. Teplykha, koji je pjesnika naučio da voli klasična književnost i potaknuo njegova prva pjesnička iskustva. Godine 1902 Jedna od prvih Marshakovih poetskih bilježnica pala je u ruke poznatog ruskog povjesničara umjetnosti i kritičara V.V. Stasov, koji je prihvatio Aktivno sudjelovanje u sudbini mladića. Zahvaljujući naporima Stasova, Marshak je prebačen u jednu od najboljih gimnazija u glavnom gradu. Nakon preseljenja u Sankt Peterburg, Samuil Yakovlevich počeo je posjećivati ​​kuće u kojima su takvi poznati ljudi Koja vrsta. Repin, M. Gorky, F. I. Chaliapin, A. K. Glazunov i drugi.
Godine 1904 U časopisu se prvi put objavljuju pjesme S. Ya. Marshaka. Poznanstvo s M. Gorkyjem također je odigralo veliku ulogu u sudbini pisca.
Mi, mladi zabačenog grada,
Dugo su žarko čitali Gorkog,
Pretražen u svakom objavljenom časopisu,
I bili smo opijeni svakim redom.
Dječje pjesme, bajke i predstave za kazalište Krasnodar, koje je stvorio sam autor, Marshak je počeo pisati ranih 20-ih, postavši dječji pisac. Posebno su popularne dramske predstave - bajke "12 mjeseci", "Mačja kuća", "Pametne stvari". S.Ya.Marshak je umro 4. srpnja 1964. godine. u Moskvi, proživjevši dug život, radeći do kraja svojih dana. Jedna od njegovih posljednjih pjesama bila je:
Svijet će nestati u taj čas,
Kad nestanem
Kako je umro za tvoje oči,
Otišli prijatelji.
Neće biti sunca i mjeseca,
Sve cvijeće vene.
Neće biti ni tišine
Neće biti ni mrak...
Ne, svijet će postojati
A čak i da nisam u tome,
Ali uspio sam zagrliti cijeli svijet,
Svi milijuni godina.
Mislio sam, osjećao sam, živio sam
I sve što sam mogao, shvatiti,
I to je pravo zaslužio
Za tvoj besmrtni trenutak.
Upoznali ste se samo s malim dijelom djela velikog pisca S. Ya. Marshaka, a danas ćemo ih se ponovno prisjetiti, odgovarajući na pitanja kviza.
PREDSTAVLJANJE EKIPA (naziv ekipe, kapetanov izbor)
1kon. « ZAGONETKE - ZAGONETKE «
Odgovore zapišite na papir, pokažite ih na zapovijed voditelja. Maksimalan broj bodova je -6.
On pravi buku u polju i u vrtu,
Ali neće ući u kuću.
A ja ne idem nikamo
Dokle god ide. (kiša)
Tukli su ga rukom i motkom.
Nitko ga ne žali.
Zašto tuku jadnika?
I za to što je napuhan! (lopta)
3. Uvijek hodamo zajedno,
Slično kao braća.
Na večeri smo ispod stola,
A noću, ispod kreveta. (čizme)
4. Krenula je na posao,
Vrištala je i pjevala.
Jeo, jeo hrast, hrast, razbio zub, zub. (pila)
5. Ispod Nova godina došao je u kuću
Tako rumen debeo čovjek.
Ali svaki dan je gubio na težini
I konačno potpuno nestao. (kalendar)
6. Što je pred nama:
Dvije osovine iza ušiju
Ispred volana
A medicinska sestra na nosu? (naočale)
2CONC. "NASTAVI RED"
Timovi dobivaju 1 bod za svaki točan odgovor.
Mačić se nije htio oprati - prevrnuo se ...... (korito)
Kod Vanke, kod Vstanke - nesretni .... (dadilje)
Moja vesela, zvučna .... (lopta)
Dali su gospođi na stanici 4 zelena .... (potvrde)
Umjesto šešira u hodu stavio je .... (tava)
3CONC. "POGODI HEROJA"
Izgovorite ime junaka i iz kojeg je djela, pogađajući ga verbalni portret. Za svaki točan odgovor tim će dobiti 1 bod.
Tko mi kuca na vrata
S debelom torbom preko ramena
S brojem 5 na bakrenoj pločici, U staroj uniformi? (Poštar iz produkcije "Vojne pošte")
2. Ali ovdje, uznemiren štapom,
Izvukao se iz košare
Skočio na stol, mahnuo repom
I skočite preko bočne strane auta. (Mačka iz produkcije "Avantura na cesti") 3. Oštra zuba, oštrooka,
Bio je lopov i kreten, a to je bilo svaki dan
Krao kokoši iz sela. (Tvor iz produkcije. "Priča o pametnom mišu)
4.Donio zobene pahuljice-
Okrenuo se od šalice.
Donio mu rotkvice
Okrenuo se od zdjele. (Mačić iz djela. "Brkati prugasti") 5. Dvadeset godina gasio požare,
Spasio četrdeset duša od smrti
Borio se s plamenom više puta.
On se ničega ne boji
stavlja rukavice,
Hrabro se penje na zid. (Kuzma iz produkcije "Vatra") 6. Stoljeće je služio kao domar,
Čuvao gospodarovu kuću. (Mačak Vasilij iz produkcije "Mačja kuća")
4 NATJECANJE KAPETANA: Ako se slažete s mojim riječima, pokažite zeleni karton, ako se ne slažete, crveni.
Raštrkani muškarac živio je u ulici Basseinaya. To je u redu?
Potvrđujem da djevojčica iz pjesme "Brkata prugasta" ima 5 godina. Je li to istina ili nije?
Mačka Murka se nasmijala:
- O, ti zadimljena koža!
Kako da te ne zovem
Miš ne može biti mačka.
Tvrdim da su ovo stihovi iz Priče o glupom mišu
4. Kuzma je Leni poklonio mačku za uspomenu, koju je također spasio od požara. Pravo? Da.
Živjet ćeš i živjeti.
Samo ga nemojte zapaliti!
Evo mačke za tebe.
Osušite ga malo!
5. Tražim vatrogasce,
Tražim policiju
U potrazi za fotografima
U našem glavnom gradu
Dugo se traži
Ali ne mogu pronaći
neki tip
Dvadeset godina.
Ovi retki su iz "Vatre?", zar ne?
Ne, iz "Priče o nepoznatom junaku"
5 NATJECANJE. "RJEŠITE ANAGRAME"
Slova u riječima su pomiješana, zamijenite ih kako biste dobili naziv djela ili njegovog junaka.Tim koji je prvi izvršio zadatak dobit će 3 boda.
zh ga ba (prtljaga), ontalpoch (poštar), razhpo (vatra), makuz (Kuzma)
chetsapadri (pastorka)
6 NATJECANJE. "IMENU ŽIVOTINJI"
Sada ćete čuti stihove iz knjige S.Ya.Marshaka "Djeca u kavezu". Morate pogoditi o kojoj životinji iz zoološkog vrta govore.
Za svaki točan odgovor tim će dobiti 1 bod.
Branje cvijeća je jednostavno i jednostavno
Djeca malog rasta
Ali onome tko je tako visok
Nije lako ubrati cvijet! (žirafa)
2. Imamo prostrani ribnjak.
Moj brat i ja plivamo zajedno.
Voda je hladna i svježa
Zamjenjuje je čuvar.
Plivamo od zida do zida
Ili sa strane ili sa stražnje strane.
Drži se desno, draga
Ne udaraj me! (bijeli medvjedi)
3. Prugasti konji,
afrički konji,
Dobro je igrati se skrivača
Na livadi među travom!
Postrojeni konji
Kao školske bilježnice
Oslikani konji
Od kopita do glave. (zebre)
4. Istina, djeco, dobro sam!
Izgleda kao velika torba.
Na morima u stara vremena
Prestizao sam parobrode.
A sada sam ovdje u vrtu
Tiho plivam u ribnjaku. (pingvin)
Sumiranje, dodjela nagrada pobjednicima.

Cilj: v oblik igre podsjetiti i ponoviti djela S.Ya. Marshak;

izazvati interes za njegov rad; naučiti razumjeti sadržaj

djela; potaknuti interes za čitanje knjiga; razvijati maštu,

razmišljanje, komunikacijska kultura, izražajno čitanje, gluma

sposobnosti; odgajati milosrđe, marljivost.

registracija: portret S. Ya. Marshaka, prikaz biografije i stvaralaštva,

elementi scenografije za bajke i pjesme.«

Tijek praznika

1 vođa. Bok dečki!

2 vodeći. Jako nam je drago što ste nam došli u susret!

3 vodeće . I želimo razgovarati o djelu poznatog dječjeg pisca S. Ya Marshaka, čiji rođendan ove godine obilježava 128 godina.

Čovjek Rastresen . ( Ponestaje t) Poštovani

Kola poštovana!

Kočija draga

Poštovani!

Bez obzira

moram ići

Je li moguće tramvajem

Stajalište?

( osvrće se ) Jao! Kakva je ovo stanica?

Dibuny ili Yamskaya?

1 voditelj .Ni jedno ni drugo! Ovo je naša škola!

raspršena . Eh! Opet nisam stigao tamo.

2vođa . Ali ne! Ovaj put ste došli na pravo mjesto! . Što ti je u ruci?

raspršena . Ah .. ovo ... vidiš ... umjesto šešira u hodu stavio sam tavu ...

3 vodeće. A! Pa ti --- Ljudski Raspršeno!

raspršena . Da!

Djevojka . ( istrčava s loptom ). moj veseli

Glasovno

Lopta.

Gdje ideš

Požurio

Skok?

1 vođa. Stop!. Stop! Ne možete igrati ovdje!

Pastorka . ( dolazi s košarom za prsten )

Ti kotrljaj, kotrljaj, ringlet,

Na proljetnom trijemu
U ljetnoj krošnji
U jesenskom teremok
Da na zimskom tepihu

Na novogodišnju vatru!

Jao! A gdje su braća-mjeseci?
2 vodeći . Draga djevojko, uđi, ne boj se! Samo brat-mjeseci nisu ovdje. U ovoj dvorani okupili su se momci koji vole djela S. Ya. Marshaka.
3 vodeće . Svi vas ovdje poznaju i jako su sretni što vas vide! Stvarno momci? Tko je došao k nama?
Dvorana . Pastorka iz bajke "Dvanaest mjeseci" i rasejani čovjek.

Djevojka s loptom . A ovo je lopta iz pjesme, koja se zove --- "Lopta".

raspršena .O! Oni stvarno znaju! Možete li mi reći gdje živim? I onda uvijek odem negdje na krivo mjesto.

Dvorana. U ulici Basseinaya.

raspršena . Kakvi dobri momci! Svi znaju!

1 voditelj . Naravno da imaju. Samo nemoj žuriti kući. Ostanite s nama i pomozite nam ispričati o poznatom dječjem piscu S. Ya. Marshaku.

Raspršena. Rado ćemo ostati!

Pastorka . I moj čarobni prsten pomoći će da se ovdje pojave junaci djela Samuila Yakovlevich.

2 vodeći . Divno! Sjednite, molim.

3 vodeće . I počinjemo zabavno putovanje u zemlju bajke koju je stvorila mašta talentiranog književnika Samuila Yakovlevich Marshaka. Marshak je rođen 22. listopada 1887. u gradu Voronježu. Otac Samuila Yakovlevich često je mijenjao mjesto službe.U obitelji je odrastalo šestero djece. Često su se selili s mjesta na mjesto. Dječak se dugo sjećao života na kotačima, u stalnoj vrevi i tjeskobi.

1 vodeći . Pisao je pjesme o svojim iskustvima iz djetinjstva:

U daleku, nepoznatu zemlju

Cijela moja obitelj ide.

Treći dan umjesto doma

Ima jednu klupu.

2vođa . Malo nam je tijesno

Ovo je novo stanovanje.

Ali otvoren prozor

Ispred stola --- moj.

3 vodeće . S. Ya. Marshak Poeziju sam počeo skladati s četiri godine.

Pokušavao je pisati priče, drame, igre, zagonetke. Volite li zagonetke? Hajde, pogodi.

Djevojka s loptom. Ja, ja ću pogoditi, ti nikad nećeš pogoditi!

Tukli su ga rukom i motkom.

Nitko ga ne žali.

A zašto tuku jadnika?

I zbog činjenice da je napuhan. (Lopta )

raspršena . Sad ću pogoditi.

On pravi buku u polju i u vrtu,

Ali neće ući u kuću.

A ja ne idem nikamo

Dokle god ide. (Kiša )

Pastorka . I znam zagonetku koju je sastavio S. Ya. Marshak.

Na Novu godinu došao je u kuću

Tako rumen debeo čovjek.

Ali svaki dan je gubio na težini

I, konačno, potpuno nestao. (Kalendar )

Bravo dečki, znate riješiti zagonetke.

1 voditelj . Marshak je puno putovao pješice po zemlji, išao s ribarima na more, živio u šumskoj školi. Prevodio je narodne balade i pjesme. Neki od njih su jako voljeli čitatelje, pa su čak i uglazbili.

( Izvodi se pjesma “Na dalekoj Amazoni”. Prevedene pjesme Rudyarda Kiplinga

S. Ya. Marshak)

Tekst:

Nikad nisam bio u dalekoj Amazoni.
Strani brodovi nikad ne idu tamo.
Samo "Don" i "Magdalena" su brzi brodovi,

Refren:
Iz luke Liverpool, uvijek četvrtkom
Plovila su isplovila prema dalekim obalama.
Plove u Brazil, Brazil, Brazil,
A ja želim u Brazil - daleke obale!
Samo "Don" i "Magdalena",
Samo "Don" i "Magdalena",
Tu morem idu samo "Don" i "Magdalena".

Nikada nećete naći u našim sjevernim šumama
Dugorepi jaguari, oklopljene kornjače.


Refren.

Ali u sunčanom Brazilu, moj Brazil
Toliko obilje neviđenih životinja.
Hoću li vidjeti Brazil, Brazil, Brazil
Hoću li vidjeti Brazil prije svoje starosti?
Refren.

2 vodeći . Brazil je dobra zemlja, samo ova pjesma nije o nekoj egzotičnoj zemlji, već o snu. A snovi, ako se ostvare, ostvaruju se! Zapamtite ovo momci!
3 vodeće .(pastorki) Draga djevojko, zar ti tvoj čarobni prsten neće pomoći da vidiš kako su Maršakovi junaci?

Pastorka. Naravno da će pomoći. Da vidimo što se događa u mišjevoj kući.

Ti kotrljaj, kotrljaj, ringlet,

Uz put, ne uz rijeku.

Kvrga za neravninom.

Pogledaj u kuću miša

2 "L"(Dramatizacija ulomka iz drame "O mišu glupom")

Djevojka s loptom . Jako volim ovu priču. Ona uči da se ne prođe mimo tuđe nesreće. Naučite biti ljubazni i pažljivi prema drugima.

1 voditelj . Divna bajka! Ali Marshak je svoje pjesme pisao jednostavno, jasno i fascinantno. slušajmo lijepa pjesma“Prtljaga” i pogledajte dramatizaciju.

Pastorka . Ali moj prsten može.

Ti kotrljaj, kotrljaj, ringlet,

Nazovite goste srdačno

Nazovi ih brzo

Da bude zabavnije!

Kakav je to zvuk?

Dama. Gdje je prtljažni prostor?

(Uprizorenje pjesme "Prtlja").

Djevojka s loptom . Izgled! Dolazi nam cijela obitelj iz pjesme "O jednom studentu i šest dvojki".

2 vođa. Iz škole je došao učenik.

Zašto je zatvorio svoj dnevnik?

Ljudi, želite li znati ZAŠTO?

Zatim gledajte i slušajte.

(Dramatizacija pjesme "O jednom studentu i šest dvojki").

3 vodeće . Najbolja pjesnička djela S. Marshaka, objavljena u jednoj knjizi "Pjesme za djecu", nagrađena su Državnom nagradom 1951. godine. S. Ya. Marshak je uvijek bio na poslu. Do posljednjih dana razmišljao je o djeci, pisao o njima i za njih.. Ogroman rad, bistar i mudar talent, dobra slava S.Ya. Čujmo još neke od njih.

Predstavljaju ih djeca koja sama čitaju poeziju.

2 "L" "brkati, prugasti"

2 "M" "Šarene stranice"

2 "H" "Mail"

KVIZ (Victoria Yurievna će umetnuti)

1 voditelj . Naš susret ćemo završiti riječima pjesnika.

2 "L" Želim ti da cvjetaš, rasteš.

Spasite, poboljšajte zdravlje.

To je za dugo putovanje

Glavni uvjet.

2 "M" Neka svaki dan i svaki sat

Dobit ćete novi.

Neka tvoj um bude dobar

I srce će biti pametno.

2 "N" Iskreno vam želim,

Prijatelji, sve najbolje.

Svaka cast prijatelji

Nije nam jeftino.

UČITELJ: Ne samo pjesme, već i crtići nastaju prema Marshakovim djelima. Nudimo vam da pogledate m/ž "Raštrkani čovjek"

Književni salon

"Neka tvoj um bude dobar, a tvoje srce pametno"

posvećen djelu S. Ya. Marshaka

Ciljevi:

    proširiti znanje djece o životu i radu S.Ya.Marshaka;

    usaditi interes za čitanje;

    nadopunjavati vokabular učenika kroz kreativne igračke aktivnosti;

    razvijati maštu, mišljenje, kulturu komunikacije;

    njegovati dobar odnos prema ljudima, suosjećanje, marljivost.

Oprema: portret S.Ya. Marshak, prezentacija, posteri,

izložba dječjih knjiga.

Tijek praznika.

Zhulduz

Bok dečki! Danas smo se okupili na prazniku posvećenom S. Ya. Marshaku.

Nastup učenika 3. "D" razreda.

slajd 1

Hoda sa mnom po svijetu
Od zime do proljeća i ljeta
On je u blizini s razlogom... Tko?
Moj učitelj, Marshak.

Dočekuje dan stihovima,
Odmahuje sijedom glavom
Ako nešto krene po zlu...
Strog,
Primorski Marshak.

Nije li on nakaza? Nikako!
Samo ovdje sanjam
I - poleti ... samo tako!
Tko?!
Moj učitelj, Marshak!

slajd 2

Nurzhamal

Samuil Yakovlevich Marshak rođen je 3. studenog 1887. godine u gradu Voronježu. Obitelj je bila velika, živjela je siromašno, ali vrlo prijateljski nastrojena.

slajd 3

Pjesnikov otac, talentirani samouki izumitelj, radio je kao predradnik u raznim tvornicama, pa se obitelj često selila s mjesta na mjesto.

Majka - Evgenia Borisovna bila je domaćica. Počeo je učiti u školi u gradu Ostrogožsku, a kada je imao 13 godina, obitelj se preselila u Sankt Peterburg, a on je počeo pohađati nastavu u gimnaziji.

slajd 4

Zhulduz

Kao dijete, mali Marshak je puno čitao. Ovako o sebi priča: „Vrlo rano sam zavolio poeziju. Prva dječja knjiga koja mi je pala u ruke bila je Styopka-otrcana. Volim hrabre i razigrane linije. Kad smo u prvom razredu gimnazije dobili pjesmu od Tjučeva, oduševile su me pjesme i počeo sam paziti na autorov potpis ispod pjesama. Ali najjači dojam, koji je ostao do kraja života, na mene su ostavile Puškinove bajke.

Kada je počeo pisati poeziju? Što vi mislite?

slajd 5

Nurzhamal

Poeziju je počeo pisati prije nego što je mogao pisati. Tada je imao samo četiri godine. S pet godina čitao je svoje pjesme na dječjoj matineji, a od dvanaeste je napisao cijele pjesme. A u dvadesetoj godini njegove prve pjesme objavljene su u raznim časopisima.

slajd 6

Zhulduz

Prva dječja knjiga Samuila Yakovlevich Marshaka zvala se -

"Djeca u kavezu" i objavljena je 1923. godine.

Slajd 7

Pjesnik je napisao prve dječje pjesme o najmanjima i za najmanje. Demonstracija knjiga za malu djecu.

Slajd 8

Nurzhamal

Junaci mnogih djela Samuila Yakovlevich Marshaka su životinje. Govoreći o njima, pisac implicira djelovanje ljudi i odnos među njima. Godine 1923. pojavila se "Priča o glupom mišu" - to je bio još jedan smjer traženja. Teško je odrediti žanr ove pjesme. Uspavanka? Možda. Pjesnik pripovijeda kako je miša uspavan, opća struktura stvari je lirska; trohej od četiri stope, koji je kod Marshaka često gorljiv i izrazito dinamičan, ovdje teče mirno i bez žurbe. Ali ima nešto u tome što je neobično za „uljuljkane“ stihove, nekakav pomak u tonu. Da, i ne zove se uspavanka, već bajka. Pomak je u tome što je, ne gubeći lirizam, pjesma istovremeno pomalo ironična, pomalo razigrana, pomalo tužna i moralizirajuća, poput bajke.

Dana riječ 2 "Z" razreda.

Dramatizacija bajke "Glupi miš"


Slajd 9

Zhulduz

Marshak je pisao pjesme za djecu i o djeci. Pjesnik je u pjesmi “Mačak i klošari” govorio o dječacima klošarima i mački koja govori.

Riječ je dana 2 "D" razred s pjesmom

"Mačka i natikače".

Slajd 10


Nurzhamal

U svojim djelima učio je djecu da uživaju u ljepoti pjesničke riječi. Pokazao je da pjesme mogu ispričati zabavne i poučne priče.

I još jedan pejzažni ciklus - "Šarena knjiga".

Napisano je u drugom ključu. Ovo su natpisi za crteže, ali osebujni: svaka stranica posvećena nekoj boji velika je pjesma, od tri do deset strofa. Pjesnik daje slike ljeta, zime, mora, pustinje, noćnog grada. Pjesme ne gube, tiskane bez ilustracija, jer to, u biti, nisu potpisi, nego verbalne slike.

Riječ je dana 2 "F" razreda "Knjiga u boji"

slajd 11

Zhulduz

Pisac Valentin Berestov prisjeća se: „Jednom sam gledao amatersko snimanje. Marshak čeka nekoga na klupi. Još nekoliko snimaka, a dva momka već sjede do njega, još jedan snimak - pet ih je, a onda više ne stanu na klupu, gotovo vise na ramenima pjesnika. Djeca su jako voljela komunicirati sa Samuilom Yakovlevichom. Tko zna, možda je tako sjeo na klupu i djeci postavljao svoje zagonetke. Pokušajmo riješiti ove zagonetke.

Kviz prema djelima S. Ya. Marshaka.

Izlaze učenici 2. "F" razreda.


Slajdovi 12-19

Vova

On pravi buku u polju i u šumi,
Ali neće ući u kuću.
A ja ne idem nikamo
Dokle god ide. (Kiša.)

Kristina

Što je pred nama:
Dvije osovine iza ušiju
Ispred volana
A danas na nosu? (Naočale.)

Nurzhan

Krenula je na posao:
Vrištala je i pjevala.
Jeo, jeo hrast, hrast,
Slomljen zub, zub. (Pila.)

Leila

Uvijek hodamo zajedno
Slično kao braća.
Na večeri smo - ispod stola,
A noću ispod kreveta. (Čizme.)

Abdurahim

Tukli su ga rukom i motkom,
Nitko ga ne žali.
Zašto tuku jadnika?
I za to što je napuhan! (Lopta.)

Julia D

Hodamo noću, hodamo danju
Ali mi ne idemo nikamo.
Štrajkujemo redovno svaki sat,
I vi, prijatelji. nemoj nas udarati. (Sat.)

Vlad

U zemlji lana
Na riječnom listu
Brod plovi
Natrag, pa naprijed.
A iza njega tako glatka površina -
Ni bora da se ne vidi! (Željezo.)

Slajd 20

Nurzhamal

Upoznavanje s izložbom knjiga prema djelima S.Ya.Marshaka. Djela Samuila Yakovlevich Marshaka bliska su i razumljiva djeci. Cijeli je život bio vjeran suborac i dobar prijatelj djece. Samuil Yakovlevich pokazao je da poezija može crtati šarene slike svijeta, pričati zabavne i poučne priče i bajke, možete savršeno ismijavati neprijatelja i možete pobuditi zanimanje, razmišljanje, suosjećanje za nesreću u osobi, naučiti vas sanjati o budućnosti , raditi veselo i inteligentno, učiti svijet.

Radovi S. Ya. Marshaka nisu samo razumljivi i zanimljivi djeci, nego su i didaktički po svom sadržaju. Koje god teme obrađivali - abeceda i brojanje, divlje i domaće životinje, pošta, prijevoz, vatrogasci, cirkus, škola, knjižnica, struke i obrti, privremeni pojmovi, moral i domoljubni odgoj...

Slajd 21–22

Pisac je posvetio mnogo djela školski život djeca. Riječ je o djelima kao što je "Veseli račun" - smiješne i ozbiljne pjesme: poučavaju, obrazuju i zabavljaju. Ova djela su kao zaključak iz cjelokupnog Marshakovog rada na ciklusima dječjih pjesama – zaključak koji otvara nove načine rada na spoznajnim djelima i pokazuje koliko su opsežne mogućnosti forme ciklusa, „Vesela abeceda“, „Interpunkcijski znaci ”,

— Otprilike jedan učenik i šest jedinica.

Dajemo riječ 3. "G" razredu

pjesmom "O jednom učeniku i šest jedinica".

Izvedba 2 "F" klasa

s pjesmom "Interpunkcijski znaci".


slajd 23

Zhulduz

Želio je da djeca odrastaju pametni, pošteni, ljubazni, hrabri i prosvijećeni ljudi. Marshak je jednom prilikom objasnio djeci da bi im želio pokloniti lutku koja govori riječi koje su čovjeku u tom trenutku najpotrebnije. Na primjer: “Ne budi tužan. Na tvojoj će ulici biti praznik.” Ili: „Ne boj se! Ima i gorih stvari." Ili: “Nemoj se uvrijediti! Budi pametniji od svog prijestupnika." No budući da takve lutke ne postoje, Marshak je savjetovao djeci da sami sebi govore riječi koje bi ih mogle utješiti, smiriti, razveseliti, učiniti ljubaznijima, hrabrijima, pametnijima i strpljivijima. Marshak je napisao “I pomoći onima koji ne padaju na pamet prave riječi u pravom trenutku, dobre knjige mogu ... ”I Samuil Marshak je takve knjige pisao cijeli svoj život.

Igra. Po skup ključnih riječi za otkrivanje djela .



1) Polje, kuća, kapija, suživot 4 heroja, s raspodjelom odgovornosti. ("Teremok")

2) Torba, košara, kartonska kutija, pas, kofer, slika, sofa. ("Prtljaga")

3) Led, hladnjak, uska žlica, jagoda, jagoda, ananas, naranča. ("Sladoled")

4) Šuma, kraljevska palača, proljetno cvijeće, košara, božićno drvce, prsten, velika vatra. ("Dvanaest mjeseci")

5) Sklopivi, od čelika, vadičep, odvijači, šilo, škare, pile, bušilica.

(Nož. "Radionica u džepu")

6) Voda, pjena od sapuna, slamka, napuhano, raznobojno, prozirnije staklo, elegantno, arogantno. ("Mjehurić")

slajd 24

Marshak ima djelo "Želja prijatelja".

Nastup učenika 3. "D" razreda.

Želim ti da cvjetaš, rasteš,
Spasite, poboljšajte zdravlje.
To je za dugo putovanje -
Glavni uvjet.
Svibanj svaki dan i svaki sat

Dobit ćete novi.

Neka tvoj um bude dobar
I srce će biti pametno.
od srca ti želim
Prijatelji, sve najbolje.
Svaka cast prijatelji
Nije nam jeftino!”

Slajd 25


Nurzhamal

Prije zadnji dan svog života Samuil Yakovlevich Marshak nije se odvajao od olovke i papira. Preminuo je 4. lipnja 1964. godine i pokopan u

Groblje Novo - Devičye u Moskvi.

Marshak danas nije s nama, ali uvijek ga osjećate blizu. Ne samo knjige - ostala je s nama slika pjesnika. Pritisak njegove energije, snaga neprekidnog, svezahtjevnog rada, nemilosrdna zahtjevnost prema sebi i ustrajnost, ali ljubazan prema svojim suborcima, studentima - najviša mjera i primjer za sve koji stvaraju našu kulturu.

Klasik sovjetske poezije za djecu, njegov predak i vođa pola stoljeća - ne možete izbrojati koliko je putova otvorio, koliko je talenata njegovao. Pjesnik, aktivist, osoba je jedinstvena. Ali javi se, nastavi

njegov je podvig nužan zajedničkim snagama svih naraštaja književnika koji grade našu književnost za djecu.

Dečki, nadamo se da ćete nakon našeg odmora željeti čitati Marshakove knjige.

Srednja škola № 37

nazvan po Syrbayu Maulenovu

KNJIŽEVNI DNEVNI BORAVAK

među studentima osnovna škola posvećena radu S.Ya. Marshak

Pripremio:

Dyusenova N.B.

Ciljevi: 1. Učvrstiti znanje djece o životu i radu S. Ya. Marshaka.

2. Budi interes za čitanje beletristike.

3. Razvijati pamćenje, pažnju, mišljenje, kulturu komunikacije.

4. Njegovati dobar odnos prema ljudima, marljivost.

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Blagdanski scenarij - kvizovi

djela S.Ya.Marshaka

Materijal je razvijen i domaćin događaja

Odgajateljica G.PD. GBOU TsO br. 1085 Leonova S.G.

Moskva SEAD

Ciljevi: 1. Učvrstiti znanje djece o životu i radu S. Ya. Marshaka.

2. Budi interes za čitanje beletristike.

3. Razvijati pamćenje, pažnju, mišljenje, kulturu komunikacije.

4. Njegovati dobar odnos prema ljudima, marljivost.

Dekoracija dvorane: Portret S. Ya. Marshaka, dječji crteži za radove

pjesnik, izložba knjiga, poslovica i izreka o knjigama i čitanju:

  1. Knjiga je vaš najbolji prijatelj.
  2. Knjiga je knjiga, ali pokreni svoj um.
  3. Od pamtivijeka knjiga odgaja osobu.
  4. Tko puno čita, taj puno zna.
  5. Um bez knjige je kao ptica bez krila.
  6. Knjiga je kao voda: posvuda će proći put.
  7. Što više učite, postajete jači.

Domaća zadaća: naučiti napamet pjesmu S. Ya. Marshaka

Iz knjige "Djeca u kavezu"

U kvizu sudjeluju ekipe od 8 osoba iz 2a i 2b razreda.

TIJEK DOGAĐAJA:

Vede. Malo je vjerojatno da će u našoj zemlji postojati dijete koje u ranom djetinjstvu nije čulo, ne bi znalo pjesme S. Ya. Marshaka. “Prtlja”, “Priča o glupom mišu”, “Lopta”, “Djeca u kavezu” .... A vi, možete li nastaviti popis djela S.Ya.Marshaka? (odgovori djece)

S. Ya. Marshak cijeli je život bio vjeran drug i dobar prijatelj djece. S njima se od malih nogu družio poezijom, zvučnom rimom, pokazao im divnu snagu zavičajnog jezika, naučio ih uživati ​​u ljepoti pjesničke riječi.

Možete li mi reći nešto o ovoj osobi?

S.Ya.Marshak rođen je 3. studenog (22. listopada) 1887. u Voronježu, u obitelji majstora kemičara. Pjesnikova obitelj bila je velika i prijateljska.

Cijelo djetinjstvo mi je dalo

Koliko je ovo svjetlo bogato:

Slatko majčino milovanje

I očev savjet....

Pjesnikov otac jako je volio knjige, znao je nekoliko stranih jezika. Mama se brinula o šestero djece.

Rano djetinjstvo i rane školske godine, budući pisac živio je u županijskom gradu Ostrogozhsk, pokrajina Voronjež. Budući da je knjiga bila omiljeni prijatelj u obitelji Marshakov, rano se počeo zanimati za poeziju. Poeziju je počeo skladati od 4. godine, a s 11. već je napisao nekoliko najdužih pjesama i preveo Horacijeve ode. S velikom zahvalnošću, Marshak se prisjetio svog učitelja gimnazije V. I. Teplykha, koji je pjesnika naučio da voli klasičnu književnost i potaknuo njegove prve pjesničke eksperimente. Godine 1902 Jedna od prvih Marshakovih poetskih bilježnica pala je u ruke poznatog ruskog povjesničara umjetnosti i kritičara V.V. Stasov, koji je aktivno sudjelovao u sudbini mladića. Zahvaljujući naporima Stasova, Marshak je prebačen u jednu od najboljih gimnazija u glavnom gradu. Nakon preseljenja u Sankt Peterburg, Samuil Yakovlevich počeo je posjećivati ​​kuće u kojima su poznati ljudi poput I.E. Repin, M. Gorky, F. I. Chaliapin, A. K. Glazunov i drugi.

Godine 1904 U časopisu se prvi put objavljuju pjesme S. Ya. Marshaka. Poznanstvo s M. Gorkyjem također je odigralo veliku ulogu u sudbini pisca.

Mi, mladi zabačenog grada,

Dugo su žarko čitali Gorkog,

Pretražen u svakom objavljenom časopisu,

I bili smo opijeni svakim redom.

Dječje pjesme, bajke i predstave za kazalište Krasnodar, koje je stvorio sam autor, Marshak je počeo pisati ranih 20-ih, postavši dječji pisac. Posebno su popularne dramske predstave - bajke "12 mjeseci", "Mačja kuća", "Pametne stvari". S.Ya.Marshak je umro 4. srpnja 1964. godine. u Moskvi, proživjevši dug život, radeći do kraja svojih dana. Jedna od njegovih posljednjih pjesama bila je:

Svijet će nestati u taj čas,

Kad nestanem

Kako je umro za tvoje oči,

Otišli prijatelji.

Neće biti sunca i mjeseca,

Sve cvijeće vene.

Neće biti ni tišine

Neće biti ni mrak...

Ne, svijet će postojati

A čak i da nisam u tome,

Ali uspio sam zagrliti cijeli svijet,

Svi milijuni godina.

Mislio sam, osjećao sam, živio sam

I sve što sam mogao, shvatiti,

I to je pravo zaslužio

Za tvoj besmrtni trenutak.

Upoznali ste se samo s malim dijelom djela velikog pisca S. Ya. Marshaka, a danas ćemo ih se ponovno prisjetiti, odgovarajući na pitanja kviza.

PREDSTAVLJANJE EKIPA (naziv ekipe, kapetanov izbor)

1kon. « ZAGONETKE - ZAGONETKE «

Odgovore zapišite na papir, pokažite ih na zapovijed voditelja. Maksimalan broj bodova je -6.

  1. On pravi buku u polju i u vrtu,

Ali neće ući u kuću.

A ja ne idem nikamo

Dokle god ide. (kiša)

  1. Tukli su ga rukom i motkom.

Nitko ga ne žali.

Zašto tuku jadnika?

I za to što je napuhan! (lopta)

3. Uvijek hodamo zajedno,

Slično kao braća.

Na večeri smo ispod stola,

A noću, ispod kreveta. (čizme)

4. Krenula je na posao,

Vrištala je i pjevala.

Jeo, jeo hrast, hrast, razbio zub, zub. (pila)

5. Na Staru godinu došao je u kuću

Tako rumen debeo čovjek.

Ali svaki dan je gubio na težini

I konačno potpuno nestao. (kalendar)

6. Što je pred nama:

Dvije osovine iza ušiju

Ispred volana

A medicinska sestra na nosu? (naočale)

2CONC. "NASTAVI RED"

Timovi dobivaju 1 bod za svaki točan odgovor.

  1. Mačić se nije htio oprati - prevrnuo se ...... (korito)
  2. Kod Vanke, kod Vstanke - nesretni .... (dadilje)
  3. Moja vesela, zvučna .... (lopta)
  4. Dali su gospođi na stanici 4 zelena .... (potvrde)
  5. Umjesto šešira u hodu stavio je .... (tava)

3CONC. "POGODI HEROJA"

Recite ime junaka i iz kojeg je djela, pogađajući ga na verbalnom portretu. Za svaki točan odgovor tim će dobiti 1 bod.

  1. Tko mi kuca na vrata

S debelom torbom preko ramena

S brojem 5 na bakrenoj ploči,
U staroj uniformi? (Poštar iz produkcije "Vojne pošte")


2. Ali ovdje, uznemiren štapom,

Izvukao se iz košare

Skočio na stol, mahnuo repom

I skočite preko bočne strane auta. (Mačka iz "Avanture na cesti")

3. Oštrih zuba, oštrih očiju,

Bio je lopov i kreten

A nekad je bilo svaki dan

Krao kokoši iz sela. (Tvor iz produkcije. "Priča o pametnom mišu)

4.Donio zobene pahuljice-

Okrenuo se od šalice.

Donio mu rotkvice

Okrenuo se od zdjele. (Mačić iz djela. "Brkati prugasti")

5. Dvadeset godina gasio požare,

Spasio četrdeset duša od smrti

Borio se s plamenom više puta.

On se ničega ne boji

stavlja rukavice,

Hrabro se penje na zid. (Kuzma iz produkcije "Vatra")

6. Stoljeće je služio kao domar,

Čuvao gospodarovu kuću. (Mačak Vasilij iz produkcije "Mačja kuća")

NATJECANJE 4 KAPETANA:

Ako se slažete s mojim riječima, pokažite zeleni karton, ako se ne slažete, pokažite crveni.

  1. Raštrkani muškarac živio je u ulici Basseinaya. To je u redu?
  2. Potvrđujem da djevojčica iz pjesme "Brkata prugasta" ima 5 godina. Je li to istina ili nije?
  3. Mačka Murka se nasmijala:

Oh, ti zadimljena koža!

Kako da te ne zovem

Miš ne može biti mačka.

Tvrdim da su ovo stihovi iz Priče o glupom mišu

4. Kuzma je Leni poklonio mačku za uspomenu, koju je također spasio od požara. Pravo? Da.

Živjet ćeš i živjeti.

Samo ga nemojte zapaliti!

Evo mačke za tebe.

Osušite ga malo!

5. Tražim vatrogasce,

Tražim policiju

U potrazi za fotografima

U našem glavnom gradu

Dugo se traži

Ali ne mogu pronaći

neki tip

Dvadeset godina.

Ovi retki su iz "Vatre?", zar ne?

Ne, iz "Priče o nepoznatom junaku"

5 NATJECANJE. "RJEŠITE ANAGRAME"

Slova u riječima su pomiješana, zamijenite ih kako biste dobili naziv djela ili njegovog junaka.Tim koji je prvi izvršio zadatak dobit će 3 boda.

zh ga ba (prtljaga), ontalpoch (poštar), razhpo (vatra), makuz (Kuzma)

chetsapadri (pastorka)

6 NATJECANJE. "IMENU ŽIVOTINJI"

Sada ćete čuti stihove iz knjige S.Ya.Marshaka "Djeca u kavezu". Morate pogoditi o kojoj životinji iz zoološkog vrta govore.

Za svaki točan odgovor tim će dobiti 1 bod.

  1. Branje cvijeća je jednostavno i jednostavno

Djeca malog rasta

Ali onome tko je tako visok

Nije lako ubrati cvijet! (žirafa)

2. Imamo prostrani ribnjak.

Moj brat i ja plivamo zajedno.

Voda je hladna i svježa

Zamjenjuje je čuvar.

Plivamo od zida do zida

Ili sa strane ili sa stražnje strane.

Drži se desno, draga

Ne udaraj me! (bijeli medvjedi)

3. Prugasti konji,

afrički konji,

Dobro je igrati se skrivača

Na livadi među travom!

Postrojeni konji

Kao školske bilježnice

Oslikani konji

Od kopita do glave. (zebre)

4. Istina, djeco, dobro sam!

Izgleda kao velika torba.

Na morima u stara vremena

Prestizao sam parobrode.

A sada sam ovdje u vrtu

Tiho plivam u ribnjaku. (pingvin)

Sumiranje, dodjela nagrada pobjednicima.



SCENARIJ

"U posjetu Marshaku"

Izradio učitelj osnovne škole MBOU Gymnasium. A. Platonova

Makarenko S.N.

Moderator: dečki, danas će naš sastanak biti posvećen talentirana osoba, čije ime već znamo u ranom djetinjstvu - S.Ya. Marshak.

S.Ya. Marshak je rođen 1887. i svoje rano djetinjstvo proveo je u provincijskoj divljini u blizini Voronježa. Otac mu je radio u tvornici. Bio je talentirani samouki izumitelj. Otac je bio taj koji je svojoj djeci usadio želju za znanjem, zanimanjem i poštovanjem za rad.

Knjiga je bila voljeni prijatelj. S. Marshak se prisjetio: „Poeziju sam počeo pisati s 4 godine. S jedanaest godina već sam napisao neke od najdužih pjesama.

Ove prve književne pokuse podržao je profesor gimnazije. Upoznavanje sa svjetskom poezijom, prvi pokušaji prevođenja pjesama stranih pjesnika - sve je to rođeno pod utjecajem učitelja.

Kao tinejdžer, S. Marshak se preselio u St. A 1912. mladi pjesnik, uštedivši nešto novca, odlazi na studij u Englesku.

Nakon povratka kući, S. Marshak je objavio prve prijevode u ruskim časopisima engleski pjesnici. Jedna od njegovih prvih pjesama za djecu bila je engleska narodna pjesma u koju su se djeca odmah zaljubila u "The House That Jack Built". Prisjetimo se ovog komada.

1 učenik: Evo kuće,

koju je Jack izgradio.

A ovo je pšenica

koju je Jack izgradio.

A ovo je vesela ptica sisa,

Koja je pohranjena u tamnom ormaru

koju je Jack izgradio.

Vodeći: momci, navedite ostale junake pjesme. (Pas bez repa, krava bez rogova, stroga štala, pastir, dva pijetla). Provjerimo jesu li svi navedeni.

2 učenik: Evo dva pijetla,

koji probudi tog pastira,

Tko se svađa sa strogim kravama,

Tko muze kravu bez rogova,

Šutnuo starog psa bez repa,

Tko tapše mačku po ovratniku,

Što plaši i hvata sisu,

Koji često krade pšenicu,

Koja je pohranjena u tamnom ormaru

koju je Jack izgradio!

Voditelj: S.Marshak je pisao za malu djecu koja još ne znaju čitati, a za školarce, za odrasle. Mnoga djeca od malena već znaju engleske pjesme. Prisjetimo se imena ovih pjesama.

3 učenik: Humpty - Dumpty

Sjeo na zid.

Humpty Dumpty

Pao u snu. ("Humpty Dumpty")

4. učenik: - Gdje si bila danas, maco?

3 učenik: - Engleska kraljica.

4. učenik: - Što si vidio na dvoru?

3 učenik: - Vidio sam miša na tepihu. ("U posjeti kraljici")

1 učenik: Stari djed Kol

Bio je jedan veseli kralj.

Glasno je viknuo svojoj pratnji:

Hej, natoči nam šalice

Napunimo naše cijevi

Da, zovite moje violiniste, trubače.

Pozovi moje trubače! ("Veseli kralj")

5 učenik: Robin - Bobbin nekako

Osvježeno na prazan želudac.

Pojeo tele rano ujutro

Dvije ovce i ovan

Pojeo cijelu kravu

I tezga s mesarom ... ("Robin - Bobin")

Voditelj: Već na prvim satovima, prvašići, upoznajući se sa slovima, upoznaju se s pjesmama S. Marshaka.

1 učenik: (učenici imaju tablete sa slovima)

Ovdje su dva stupa

A između njih je pojas.

Znate li ovo pismo? A?

Slovo "A" je ispred vas.

2 učenik: Gledaš: tko je,

blokiranje ceste,

Stojeći s ispruženom rukom

Savijanjem noge?

3 učenik: Ovo slovo je široko

I izgleda kao buba.

Učenik 4: Pogledaj ovo pismo.

To je baš kao broj "3".

Voditelj: Iz kojeg su djela ovi isječci? ("Zabavno putovanje od "A" do "Z")

A sada igrajmo "Say the line"

1. Tko mi kuca na vrata

S debelom torbom preko ramena

S brojem 5 na bakrenoj pločici

U plavoj uniformi?

Ovo je on, ovo je on - ... (Lenjingradski poštar).

2. Gospođa je predala prtljagu: sofu, kofer, torbu,

Slika, ... (košara, kartonska kutija i mali pas).

3. Živio je jedan raštrkani čovjek

Na ulici ... (Bazen).

Ujutro je sjeo na krevet

Počeo oblačiti košulju

Stavi ruke u rukave

Ispostavilo se da je ... (hlače).

... Umjesto šešira u hodu

Stavio je ... (pan).

4. - Gdje si večerao, vrapče?

U zoološkom vrtu u ... (životinje).

Voditelj: Godine 1922. S. Marshak postaje središte oko kojeg su se okupljali dječji pisci, radilo se na stvaranju novih knjiga za djecu. Najprije se organizira dječji almanah, zatim časopis za djecu “Novi Robinzon”. U ovom časopisu pod vodstvom S. Marshaka nastaju prve priče, pjesme i bajke. S. Marshak je bio prvi urednik i inspirator B. Žitkova, L. Pantelejeva, E. Čarušina i V. Bianchija.

Ali sam S. Marshak nastavlja pisati. Izrađuje posebnu vrstu dječje knjige – knjigu – sliku s poetskim natpisima za crteže. Stoga je u svojim knjigama za predškolsku djecu uvijek radio zajedno s umjetnikom. Tako su nastala djela kao što su "Cirkus", "Prtlja", "Šarena knjiga" itd. Prisjetimo se ulomaka iz "Šarene knjige".

1 učenik: Ova stranica je zelena,

Tako da je uvijek ljeto.

Kad bih mogao stati ovdje,

Bio bih na ovoj stranici.

2 učenik: Evo žute stranice-

Pustinjska zemlja.

Po njemu teče pijesak

Juri kao val.

3 učenik: Ovo je snježna stranica.

Ovdje je lisica prešla preko njega,

Pokrivanje traga repom.

4. učenik: Ova stranica je crvena.

Crveno sunce, crveno ljeto.

Zastave Crvenog trga ispiru.

Što je na svijetu bolje i ljepše?

Osim ako nam djeca nisu smiješna!

Voditelj: S. Marshak nije samo pjesnik, već i pripovjedač. Njegove su priče pisane ne samo za čitanje, već i za prezentaciju. Svi znaju njegove bajke-igre "Teremok", "Mačja kuća", "Petrushka - stranac". Čitateljima se posebno svidjela bajka "Dvanaest mjeseci". S. Marshak je prvi put prepričao ovu češku bajku u prozi. Ali onda ga je prepravio na svoj način i napisao u pjesničkom obliku. U ovoj priči S. Marshak veliča marljivost, hrabrost i ustrajnost. Svih 12 mjeseci pastorka zna iz vida, jer. stalno je na poslu - u polju, u šumi, u dvorištu. I u teškim trenucima oni joj priskaču u pomoć. Priroda se počinje sprijateljiti s osobom koja je se ne boji. Za takvu osobu otkrivaju se sva čuda, sva bogatstva prirode i njeno obilje.

S. Marshak je višeznačan. Upoznavanje s njegovim radom ne prestaje ni kad čovjek odraste. Odrasli rado čitaju pjesme S. Marshaka iz knjige "Početak stoljeća", sonete W. Shakespearea u prijevodu S. Marshaka, pjesme R. Burnsa i drugih stranih autora.

Završimo današnji susret pjesmom S. Marshaka "Želim prijatelje":

1 učenik: Želim ti da cvjetaš, rasteš,

Spasite, poboljšajte zdravlje.

To je za dugo putovanje -

Glavni uvjet.

2 učenik: svibnja svaki dan i svaki sat

Dobit ćete novi.

Neka tvoj um bude dobar.

I srce će biti pametno.

3 učenik: Iskreno ti želim,

Prijatelji, sve najbolje.

Svaka cast prijatelji

Ne ide nam jeftino!