Logopeedi tunnid heli tekitamisest. Individuaalsete logopeediliste tundide kompleks eelkooliealiste laste helihäälduse kujundamisel

Õige helihäälduse seadistamiseks ja automatiseerimiseks on vajalikud individuaalseansid logopeediga. See töömeetod on vajalik kõnepatoloogiate, artikulatsiooniaparaadi seadme füsioloogiliste häiretega lastele.

Tunnid on pühendatud foneemide või üksikute helide rühmade formuleerimisele ja automatiseerimisele. Tänase tunni teemaks on "Heli [C]". Tunnis kasutame jaoks välja töötatud heli tekitamise meetodeid [S] ja [Sh] korrigeeriv töö koolieelikutega.

Eesmärgid

  1. Heli lavastamine ja automatiseerimine [C].
  2. Heli fikseerimine isoleeritud asendis, silpides, sõnades ja lausetes.
  3. Vilisevate helide seadmine, nende eristamine.

Ülesanded

Hariduslik:

  • Foneemi [C] väljaütlemine ja kinnistamine peegeldunud korduses õpetaja jaoks iseseisvalt.
  • Sõnastiku rikastamine.

Parandus:

  • Silbilise analüüsi oskuse kujundamine.
  • Hääliku [C] fikseerimine isoleeritult, silpides, sõnades, lausetes.
  • Mõtlemise, mälu, tähelepanu arendamine.
  • Areng .
  • Liigeseorganite, sõrmede motoorsete oskuste arendamine.

Hariduslik:

  • Õpihuvi säilitamine, töö logopeediga.
  • Haridustöökus.
  • Helijuhtimise oskuste õpetamine.
    Varustus

Tunde läbi viia põnevas mängu vorm vaja läheb mänguasja (näiteks karu, elevanti), peeglit, helijoonlauda, ​​tähtede ja esemekujutistega kaarte, silbiskeemi.

Tunni edenemine

Aja organiseerimine

Tere pärastlõunast, Zakhar (lapse nimi). Täna tutvustame teile külalist. Ta tuli meie juurde, et vaadata, mida te tunnis teete, aidata teil harjutusi teha ja mängida.

Tule, saame temaga tuttavaks. Elevandi nimi on Simon. Kuidas on sinuga?

Saime kokku, nüüd räägime elevandile, mis me täna teeme.

Õpime häält [C] õigesti hääldama, kordame harjutusi näo, sõrmede, keele soojendamiseks. Mõelge huvitavatele piltidele muinasjuttudest ja pakkuge välja oma lugu. Ja Semyon aitab meid ja õpib samuti. Millise heliga algab elevandi nimi? (laps vastab), ja teie nimi? Hästi tehtud.

Mängi "Kuule ja plaksutage"

Eesmärk: arendada foneemilist teadlikkust.

  • Mängime mängu. Ma panen sõnadele nimed ja te plaksutate käsi, kui kuulete heli [S].

Kelk, luud, elevant, öökull, kass, kott.

  • Hästi tehtud. Ka elevant kiidab sind. Ta on sinu üle uhke, tahab olla sama tark ja tähelepanelik.

Nüüd valmistume trenniks.

Liigestusvõimlemine

Heli [C] seadistamiseks kasutatakse tingimata artikulatsioonivõimlemist. Ülesannete täitmine aitab lõdvestada lihaseid, tunnetada suuõõne organite asendit ja seada need tööle. Seda etappi on võimatu logopeedilistest tundidest välja jätta.

Massaaž:
Korda minu järel. Hõõruge peopesasid, sõrmi. Silita ennast põskedele, otsaesist (3-4 korda). Viige käepidemed kõrvadele, hõõruge kõrvanibu (3-4 korda). Hõõru üle huulte, lõua alla (3-4 korda).

Liigestusharjutused:
Peegli ees või ilma selleta sooritades kordab laps õpetaja liigutusi.

  • Naerata

Venitage huuli külgedelt nii palju kui võimalik. Hoidke naeratust paar sekundit, seejärel lõdvestage lihaseid. 2-3 kordust.

  • abaluu

Naeratame, avame suu, paneme keele alumistele hammastele. Me plaksutame keelt huultele ja ütleme: "Bya, pya, pya, bya."

  • Jam

Lakkume oma huuli, nagu oleksid need magusa maiusega määritud.

  • Nõel

Torka terav keel välja, tõmmake see nii kaugele kui võimalik välja ja nüüd peitke tagasi. Korda.

Hästi tehtud. Meie keel, huuled on okupatsiooniks valmis.



Hingamisharjutused

Aitab lapsel lõõgastuda, artikulatsioonidest pausi teha, häälestuda edasisele tööle. Tehke koolieelikuga 2-3 hingamisharjutust.

  • Põskede punnitamine

Paneme Semjoni naerma. Näitame talle, kuidas kala vee all hingab. Tõmmake õhku suhu ja ajage põsed välja. Püüdke seda mitte kohe lahti lasta, hoidke seda. Seejärel pumbake üks põsk täis, teine.

  • Trompetist

Tõmmake huuled torusse. Võtke õhk kopsudesse, puhuge see läbi õhukese suupilu välja, nagu puhuksite küünalt.

Sõrmede võimlemine

Nüüd sirutame sõrmi. Teeme “Lukku”, “Rusikarõnga”.

Helilavastus

Tunni põhiosa. Heli seadistus [C] tehakse peegli abil. Laps peab järgima artikulatsiooniaparaadi liigutusi. Kinnitage huulte, keele õiged asendid. Neid harjutusi, meetodeid saab kasutada vilehelide seadmise viisidena järgmistes tundides.

  • Alustuseks ütleme elevandile, kuidas me heli [C] hääldame. Näidake, mida teevad keel, huuled, hambad, kuidas õhk läbib. Tuletame koos meelde.
  • Pöörake oma huuled naeratades kokku, pigistage hambaid, lõdvestage keelt ja asetage see suu põhja. Selle ots peaks toetuma alumiste hammaste vastu. Hingake välja peopessa. Kas tunnete, et õhk on külm, väljudes õhukese joana? Hästi tehtud. Teeme seda uuesti.
  • Pidage meeles, et kaashäälik C on kõva ja pehme, see on alati kurt. Kas oskate nimetada paar sõna, kus C on pehme. Ma kutsun sõna Semaks. Proovige sellele mõelda.
  • Ja nüüd sõnad, kus C on tahke. Ma kutsun sõna une. Nüüd on sinu kord.
  • Vaatame pilte. Nad näitavad puuvilju. Nimetage need, mis algavad S-ga.
  • Lapsele pakutakse värvilisi pilte: ploom, ananass, sõstar, kurk, tomat, virsik jne.
  • Räägime nüüd pikalt. S-s-s-s-s. Laulame Semjonile laulu, justkui pumpaksime pumbaga rehve täis. S-S-S.

Heli C teket düsartria korral saadavad täishäälikud. Hääldame silpe su, sa, seejärel väikesed sõnad supp, koer. Me ei laula eraldi foneemi, vaid vokaalidega silpe.

C-hääliku seadistamine sarnaneb Sh-foneemi häälduse korrigeerimisega Keel võtab samasse asendisse, huuled sirutuvad külgedele.

mehaaniline meetod

Kui koolieelik ei saa hääldusega ise hakkama, kasutatakse heli C seadistamist õpetaja ja spaatli, hambaorki, sõrmede abil. Mehaaniline foneemi eraldamise meetod aitab lapsel tunda. Mõistke põskede, keele õigeid asendeid, kontrollige õhu väljahingamise protsessi artikulatsiooni ajal.

Heli seadistus:

  1. Asetage hambaork lapse keelele. See on sukeldatud 1,5–2 cm võrra suuõõnde.
  2. Laps moodustab piklikule keelele soone, puhudes läbi selle õhku. Võite vajutada hambaorki, langetades keele alumisele suulaele. Väljahingamisel kuulete vilistavaid helisid.
  3. Asetage keel, hambaork erinevatesse asenditesse, otsige õiget asendit kõige selgema fonatsiooni jaoks.

Heli automatiseerimine

Andke heli automatiseerimine Erilist tähelepanu. See tööetapp on oluline sõnavabaduse hääldusnormide fikseerimiseks. Automatiseerime heli silpides, sõnades, lausetes, lugudes.

Heli [C] automatiseerimiseks on vaja silpe. Heli [C] peaks olema kõva, pehme, erinevates asendites. Pärast hääldamist analüüsige kindlasti paare, võrrelge neid helis, tähenduses.

  • silpides

Tule, loeme koos sinuga kaarte. Korrake minu järel, vaadake peeglist oma huulte, keele liigutusi. Pingutage neid.

Sa-sa-sa – milline ilu.
Si-si-si vaata ära jäta seda.
Se-se-se ära mine oma kohale.

Silpide komplekt võib etteantust erineda, kasutada heli tegemiseks avatud, suletud isoleeritud silpe, fikseerimiseks kasutada samu kaarte, foneetilisi komplekte.

  • sõnades

Liigume nüüd sõnade juurde. Häälda seda õigesti, ära kiirusta.

Heli [C] automatiseerimine sõnades sõna lõpus, keskel, sõna alguses.

Vaata kaarte. Mis on piltidel?

  • lausetes

Saate kasutada süžeepilte raamatutest, muinasjutukogudest. Laps kutsutakse õpetaja järel kordama lauseid, fraase. Seejärel koostage pakutud sõnavara põhjal oma tekst.

  • tekstides

Vaata pilti. Mida sa näed?

Need on Boriss ja Slava. Poisid kogunesid metsa. Ma ütlen teile ja neile ning te kordate.

Slava ja Boris kogunesid metsa. Nad tahavad näha mände ja kuulda ööbiku laulu. Nad võtsid kaasa oma koera Strelka.

Laps kordab lugu. Heliprobleemide parandamine. Pöörake tähelepanu probleemsele helile.

Nüüd pakkuge välja lühike lugu meie külalisest, elevandist Semjonist. Annan teile mõned sõnad, mida tekstis kasutada: elevant, roller ja pump.

Koolieelikule antakse mõni minut mõtlemisaega oma suva järgi. Tekst on koostamisel. Õpetaja jälgib foneetikat, grammatikat, süntaksit.

Kas teile meeldib ristsõnu teha? Olen teile koostanud ristsõna sõnadega, mille kõla on [C]. Proovige ära arvata.

Õppetunni kokkuvõte

Täna õppisime teie ja mina palju uusi asju, õppisime heli [C] paremini hääldama. Ütle uuesti. Hästi tehtud!

Kodus korrake keeleväänajaid: "Robin Bobin sööb terve päeva ega ole närimiseks liiga laisk. Ta sõi ära terve aprikoosi, hakkas kookospähklit koorima”, “Võtsin Sanya kelgumäele kaasa”, “Niida, sülita, kaste ajal”.

Jäta Semjoniga hüvasti ja kutsu ta järgmisse õppetundi.

Abstraktne individuaaltunnid logopeedias

Baranova Julia Nikolajevna

Teema: Heliseade [s].

Leksikaalne teema: Tööriistad.

Sihtmärk: jätkata tööd formatsiooni kallal õige hääldus helid].

Ülesanded:

1. Töötage sättega [s].

2. Kõnehingamise arendamine.

3. Liigestuslihaste, keelelihaste arendamine.

4. Peenmotoorika arendamine.

5. Vaimsete protsesside arendamine: tähelepanu, mälu.

6. Grafomotoorsete oskuste arendamine: insult.

Varustus: pliiatsi kork (või kitsa kaelaga pudel); tömbi otsaga hambaork (või sond); kohev lind; märk; pildid tööriistade kujutisega: (saag, labidas, vasar, naelad, kirves), pilt “maja” löögi jaoks.

Tunni edenemine

I.Org.moment

Täna läheme ehitusplatsile, kus valmib uus maja.

Mis te arvate, milliste elukutsete esindajaid on maja ehitamiseks vaja?

II.Põhiosa

1. Kõnehingamise arendamine.

Anname märku, et alustada. Puhu viletorusse (pliiatsi kork)

2. Sõrmede võimlemine

Lähme ehitusplatsile (näpud laual).

Näitame, millised seinad majale tulevad (peopesade servaga).

Näitame, millise katuse teeme (vasaku käe sõrmeotsad puudutavad vaheldumisi parema käe sõrmeotsi).

3. Liigestusvõimlemine

Teel ehitusplatsile peate külastama oma vanavanemaid. ("Vanaema ja vanaisa juures").

4. Ettevalmistus heli tekitamiseks

Maja ehitamiseks peate kaevama suure augu. Mida me kaevama hakkame?

Noh, spaatliga muidugi. Näitame keelt, milline "Kühvel" meil tuleb.

Nüüd teeme "Kiige".

Meil on tugev kiiks.

Ja nüüd teeme hea "Gorka".

Teeme pausi ja mängime "Me karistame ulaka keelt" (pah-pah-pya teie lemmikviisi järgi).

5. Heli seadistus

*Logopeediline massaaž.

* Mehaaniline seadistamine sondi või hambaorki abil (panna hambaork keele tagumise osa keskosale, vajuta, surub hambad kokku, huuled naeratab ja puhu).

6. Mäng vaimsete protsesside arendamiseks: mälu ja tähelepanu.

Logopeed näitab pilte ja seab need ritta (tööriistad)

Mis see on? Kas meil on seda ehituseks vaja? (ja nii iga pildiga).

Pidage meeles, kuidas nad valetavad. Sulge oma silmad. (vaheta kaks pilti)

Avage silmad, mis on muutunud? (nii mitu korda)

7. Harjutus foneemilise taju arendamiseks.

Mäng "Püüdke heli"

Ma panen sõnadele nimed ja sina tõstad märgi, kui on heli [s].

(kallur, liiv, liumägi, laud, loss, ehitusplats).

8. Töö prosoodilise kõne komponentide väljatöötamisel.

Selline ilus lind (kohev) lendas meie ehitusplatsile. Puhugem talle hobusesabale, harjale, tiibadele.

9. Grafomotoorsete oskuste arendamine - insult.

Nüüd joonistame välja maja, mille oleme saanud (ringi mööda punktiirjooni).

III.Tulemus. Lõpuosa.

Kus me täna olnud oleme?

Mida nad ehitasid?


Teemal: metoodilised arendused, ettekanded ja märkmed

Heliloomingu individuaaltunni kokkuvõte Sh

Referaat sisaldab materjali susiseva heli seadmise kohta Ш - spetsiaalselt valitud harjutuste komplekt, mille eesmärk on arendada keele ülemist tõusu, kirjeldab heli seadmist. Klass...

1. klassi logopeedilise rühma tunni konspekt "Häälikute eristamine Ch-Sch"

1. klassi logopeedilise rühma tunni kokkuvõte. Teema: Helid Ch-Sch Eesmärk: Häälikute eristamine Ch-Sch Ülesanded: Hariduslikud: - õppida eristama tunni helisid silpides, sõnades, lausetes ...

Õige liigendus:

Huuled sirutuvad naeratades, hambad on kokku viidud kuni 1 mm kaugusel.

Keele ots toetub alumistele lõikehammastele, selg on kumer, keele külgmised servad on surutud vastu purihambaid. Õhujuga on kitsas, külm, tugev.

Kell hääldus heli " KOOS» võivad olla järgmised rikkumisi:

1. Heli « KOOS» puudub lapse kõnes (sigmatism);

2. Heli « KOOS” asendatakse erineva heliga.

Kõige tavalisem on järgmised asenduste tüübid:

- häbemehammaste parasigmatism (asendamine "" F »);

- hammaste parasigmatism (asendamine "" T »);

- susisev parasigmatism (asendus sõnadega " W »);

3. Heli « KOOS' hääldatakse vääralt.

Kõige tavalisemad moonutused:

- hammastevaheline sigmatism;

- külgne sigmatism;

- nina sigmatism.

Heli seadistamise alustamiseks peate valmistuma artikulatsiooniaparaadi organid . Pakume näidet.

Pärast väljatöötamist ettevalmistavad harjutused, võite alustada heli tootmine .

Olemas mitu võimalust helide seadistamiseks:

1. Imiteerides.

Istuge koos lapsega peegli ette ja näidake lapsele heli õiget artikulatsiooni. KOOS". Paluge lapsel suu avada, naeratada, sirutada keel laiali, toetuda pinges otsaga vastu alumisi lõikehambaid ja lasta "tuulekeel" läbi keele, kõlab heli " KOOS».

2. Mängutehnikate kasutuselevõtuga matkimise teel:

- pumpame ratta üles pumbaga (s-s-s);

- puhumine külm tuul(s-s-s);

- pall puhutakse ära (s-s-s);

- puhuge kitsa kaelaga pudelisse (saate heli ssss).

3. Viitehelidest.

Sestheli " KOOS"sedahelid" JA" ja " F". Heli " JA» moodustumise kohas identne (eesmine keeleline), keeleots alumiste lõikehammaste taga ja samasugune tõus keeleselja eesmises osas. Heli " F"- sama moodustamismeetodi osas (piludega), töötatakse välja suunatud õhujuga. Kui laps on õppinud viitehääli hästi hääldama, paluge tal see heli hääldada " JA", too hambad kokku ja lase tuulel läbi keele, saad vile, mis meenutab heli" KOOS ».

4. Mehaaniliselt.

Võtke kitsas tikk (tikk), hambaork (ilma teravate servadeta), asetage keskele lamedale keelele, mis toetub alumiste lõikehammastele. Huuled naeratavad, paluge lapsel pulka hammastega hammustada, seejärel puhuge õrnalt jõuga õhku välja. Käeseljaga peaks laps tunnetama väljahingatavat õhuvoolu. Heli" KOOS". Edasi, kui see tehnika on välja töötatud, teeme sama, kuid ilma pulgata. Heli " KOOS» komplekt.

Muidugi millal beebi hääl puudu pane see lihtsalt, kuid sagedamini kui laps asendab selle teiste helidega.

Sellest räägime järgmine kord.

_____________________________________________________________________________________________

Uute kirjete kohta teabe saamiseks liituge meililistiga või.

Autor on rahul, see pole teile keeruline - klõpsake "MULLE MEELDIB"

Individuaaltunni "Heli lavastamine" konspekt Z " »

Teema: "Heli lavastamine" Z ""

Sihtmärk:

1. Parandus- ja õppetöö: - tutvustada heli "Z";

Saavutada võime määrata artikulatsiooniaparaadi organite asukohta heli "З" hääldamisel;

Sõnastiku rikastamine Z-häälikuga sõnadega, loomade kohta teadmiste kinnistamine.

2. Parandus-arendus: - konditsioneeritud refleksiühenduste fikseerimine antud heli külge;

Foneetilise kuulmise, foneemilise taju arendamine;

Artikulatsiooniaparaadi motoorsete oskuste, sõrmede motoorsete oskuste arendamine;

3. Parandus- ja õppetöö: - tundide vastu huvi säilitamine;

Varustus: mänguasi Jänku, porgand, sääsk.

Insult:

    Aja organiseerimine.

Tere, saame sinuga tuttavaks. Minu nimi on Anna Nikolaevna, mis su nimi on?

Tänases tunnis tutvume uue häälikuga vilemeeste rühmast ja õpime seda hääldama. Ja see aitab meil teda ära tunda – see on mõistatus.

Talvel valge, suvel hall.

Ülesmäge hüppamine ja mäest salto (jänes).

Mis heliga see sõna algab? (Helist Z). Täna tegeleme Z-hääliku hääldamisega.

    Põhiosa.

Liigestusvõimlemine.

Nüüd räägin Väikese Jänku loo.

Külmal talvepäeval istus väike jänku kännule ja hakkas meenutama sooja suve.

- Ja sa vaatad jänkut hoolikalt ja teed seda koos temaga.

Ta naeratas, (harjutus "Naeratus"). (Me hoiame naeratust. Me ei suru hambaid kokku).

Ta avas suu ja ajas keele välja, meenutades, kuidas päike teda soojendas (harjutus “Suu avaneb”).

Väike jänku ei teadnud, et talvel sajab lund; kukkus järsku keelele, külm lumehelbejänku karts ja peitis keele ära (harjutus

"Peitus").

Jänkule meeldis keelega mängida; siis paista välja, siis peida, siis paista välja, siis peida.

Ja Jänkule meenus, et ta sõi sügisel maitsvat porgandit, see oli talle nii maitsev, nagu meile maitsev moos (Harjutus "Laku huuli")

Ja siis ta pesi hambaid. (Harjutus "Hambapesu")

Ta vaatas jõulupuud ja sellel on palju nõelu (harjutus "Nõel")

Hingamisharjutused "Tuul"

Järsku puhus tuul. Paljad oksad põõsastel värisesid. Jänes oli hirmul. Vaatasin ringi. Ja tuul muudkui puhub, liigutades oksi põõsastel.

Näitame teile, kuidas tuul puhub(Hingake õhku ninaga sisse ja hoidke hinge kinni 3 sekundit. Hingake suuga välja. Jälgige, et sissehingamisel ei tõuseks õlad, väljahingamisel ei paisuks põsed välja.)

Siis mõistis Väike Jänku, et tal pole midagi karta. See on kõik – okste vahele sassis tuul. Jänku naeratas ja hakkas taas suverõõme meenutama.

Sissejuhatus Z-heli.

Suvel kohtus Little Bunny sääsega Komar - Komarovich. Komar - Komarovitš lendas suvel Zaichiku lähedal ja helises valjult "Z - Z - Z".

Kuidas Komar - Komarovitš helises?

Kas soovite õppida, kuidas helistada sama hästi kui Komar-Komarovitš?

Heli "Z" hääldamisel

a) huuled naeratades, hambad on näha;

b) Hambad on lähestikku, kuid mitte kinni.

c) Keele lai ots toetub alumistele hammastele.

d) Keele seina esiosa tõuseb ülemiste muguladeni ja moodustab nendega tühimiku

e) Keele külgmised servad surutakse tihedalt vastu külgmisi hambaid.

f) Tugev külm õhuvool läbib keele keskosa.

Vaadake peeglisse, naeratage ja öelge heli "Z".

Kas sa oskad Z-häält laulda?

Nii et heli "Z" on kaashäälik, heli "Z" hääldatakse tuhmina või valjult?

-Ja kuidas hääldada heli "Z" – pehmelt või kindlalt?

Vihmavari, loss

Nii et heli "З" on kaashäälik, kõlav ja kindel.

Ankurdamine isoleeritud heli hääldus

Mäng "Kaugel lähedal".

Püüdke sääsk kinni, tooge see kõrva juurde. (Z - Z - Z - valjult)

Kas kuulete, kuidas Komar - Komarovitš heliseb?

Ja nüüd vabastage Komar - Komarovich. Las ta lendab.

(Z - Z - Z - vaikselt). Lendas minema.

Areng foneemiline kuulmine

Didaktiline mäng "Plaksutage, kui kuulete heli [z]."

Ja nüüd mängime mängu "Plaksutage, kui kuulete heli [z]". Ma teen erinevaid helisid ja teie kuulake tähelepanelikult. Kui kuulete heli [z], plaksutage käsi.

- [s], [s], [h,], [c], [s,], [s,], [w,], [c], [s], [s], [g], [ c], [s,], [w], [h,], [s], [c], [w,], [h,], [h].

Sõrmede võimlemine

Kunagi olid jänkupikkused kõrvad (plaksutasid käsi)

Külmunud jänku nina servas (tinder nina)

Ma külmutasin oma nina, külmutasin saba (pigistasin ja vabastasin mõlema käe sõrmed)

Ja läksin lastele külla soojendama (keeravad rooli)

Seal on soe ja vaikne, hunti pole (plaksutavad käsi)

Ja nad annavad lõunaks porgandeid (silitage kõhtu juhtiva käe peopesaga päripäeva)

3. Tunni kokkuvõte .

- Ja nüüdOn aeg jänkule teele asuda. Ja siis kaotab tema ema - jänes.

Jänku! Teame, et praegu on metsas vähe toitu. Valmistasime teile ja kogu teie jäneseperele porgandeid. Viige see metsa ja ravige kogu oma peret. (Jänku jookseb minema).

Ettevalmistav etapp:

- Õppige sooritama heli [de] artikulatsiooniharjutusi täies mahus.

- Moodustage pika suunaga õhujuga.

- Harjutus kõlalt sarnaste sõnade eristamiseks.

- Õppige määrama heli [de] olemasolu helide seerias.

- Parandage juur- ja puuviljade nimetused ja vastavad üldistavad mõisted.

- Arendada näo väljendusvõimet, mälu, tähelepanu, terviklikku taju, peenmotoorikat.

SEADMED:

Raamat muinasjutuga "Teremok" koos illustratsioonidega; Kaardid lõunaharjutuse vahetükkidega: kastrul (supp) - herned; salatikauss (salat) - porgand; taldrik (kartulipüree) - kartul; tass (kompott) - pirn; pirukad - õun; teemapildid (kont, pann, vorst); lõigatud pilt köögiviljade kujutisega.

1. Organisatsioonimoment.

Kõneterapeut. Istu mugavalt peegli ette, täna tunnis räägime muinasjuttu. (Toob sisse raamatu muinasjutuga "Teremok".) Kas tundsite selle loo ära? Kuidas seda nimetatakse? Laps vastab. Seisab Teremoki põllul (avab raamatu 1. lehekülje) ta seisab aia taga (harjutus "Tara"). Mööda jookseb hiir. Ta koputas ja keegi ei vastanud talle. Siis proovis hiir ust avada (harjutus "Värav"). Uks lahti. Hiir oli algul ehmunud, siis üllatunud ja siis rõõmus. Laps, järgides logopeedi, teeb vastavad näoliigutused. Ta sisenes teremoki ja hakkas seal elama.
Panin tornis asjad korda (harjutused “Hammusta keelt, “Lapsu keelt”) ja istus maha puhkama (harjutus "Kühvel").

2. Konn hüppas mööda. Nägin torni, peatusin verandal (harjutus "Kühvel"), küsib: "Kes elab väikeses majas?" (Laps aitab fraasi hääldada.) Hiir lasi konna sisse, nad hakkasid koos elama. Sulatas pliidi (laps puhub laia keele otsa), hakkas õhtusööki valmistama. Vaatame, mis neil täna lõunaks on. Hernesupp, mis see on? (Hernes.) Millist kartuliputru? (Kartul.) Porgandisalat, mis? (Porgand.) Pirnikompott, missugune? (Pirn.) Mis on õunakoogid? (Õun.)

3. Jänes hüppas mööda Ta peatus ja ütles: "Laske mind teremoki." Ja tal on kaasas korv puuvilju.

Sõrmemäng "Puuviljad"

Siin on jänes

Dimochki puuviljad korvis:

Õunad ja pirnid.

Sööge, sööge!

Virsikud ja ploomid

Küps, ilus!

Vaata runetti!

Ei ole maitsvamat puuvilja kui see!

Laps kordab logopeedi järel sõrmede liigutusi.) Korv on raske, jänesel polnud seda kerge kanda (laps puhub laia keele otsa). Nad lasid jänese teremoki sisse ja hakkasid kõik koos elama.

4. Rebane-õde jookseb mööda (avaneb järgmine leht). Jookseb, pühib sabaga jälgi (Harjutus "Peseme alumised hambad"). Ta unistab maitsvast õhtusöögist. Näidake, millest rebane unistab, kui kuulete õige sõna.

Jakk - röstsai - kosht - luu.

Chupchik - tupchik - suptik - supp.

Shoshishka - vorst - fosifka - vorst.

Rebane nägi teremokit, koputas (laps ütleb õige fraasi) ja palus elada teremochkas. Nad hakkasid koos elama.

5. Mööda jookseb vurr - hall tünn, kannab mingit kotti kaasas. Ma ei hoidnud seda käes, viskasin koti maha, viskasin sellest kõik laiali. Aidake hundil kõike koguda (laps kogub poolitatud pilti "Köögiviljad"). Mida hunt maha kukkus? Kuidas seda ühe sõnaga nimetada? (helistab.) Tipp koputas (ütleb õige lause). Nad lasid ta koopasse.

6. Läheb suurest mööda (avaneb järgmine leht) karu. Peatus torni lähedal (harjutus "Kühvel") ja koputas kõvasti. (Hääldab soovitud fraasi valju ja vihase häälega.) Kõik loomad peitsid end torni, kardavad karu (hoiab keeleotsa alumiste hammaste taga). Nad ei lasknud karu teremoki sisse. Siis ronis ta teremokile. Torn kriuksus: s-s-s. Niipea kui kuuled, et torn kriuksub, hüüa valju häälega loomadele: "Jookse!" Kuulake hoolega: f, s, w, t, s, s ... Karu murdis torni (lööb laia keele otsa), aga sa aitasid loomi, sa hoiatasid neid. Kahju pole tehtud! Siin on loo lõpp (raamat suletakse) ja kes kuulas - hästi tehtud! Ja kes aitas talle öelda, on tark!

Heli seadistus C

- Fikseerida liigendusharjutuste õiget sooritamist.

- Jätkake pika suunalise õhujoa moodustamist.

- Õppige hääli [s] õigesti hääldama mehaanilise abiga ja imiteerides.

- Jätkake heli [de] eristamise õppimist paljudest helidest.

Jätkake suhteliste omadussõnade moodustamise õppimist.

- Harjutage akusatiivi ja genitiivi vormide õiget kasutamist ainsus nimisõnad.

- Arendada tähelepanu, ruumilist orientatsiooni, peenmotoorikat.

VARUSTUS: Mänguasi-teaser "Beebi"; pikk peenike pulk heli [s] seadmiseks; teemapildid, mis kujutavad riistu (teekann, tass, lusikas, kahvel, taldrik); pirukad (mudelid või tasapinnalised kujutised); komplekt kala.

1. Organisatsioonimoment.

Kõneterapeut. Täna tahan teile Kidit tutvustada. Ta on veel väike ja ei tea üldse midagi. Nii et ta tahab sinult õppida.

2. Laps naeratab sulle ja sina naeratad talle (harjutus "Naeratus"). Lapsel pole hambaid, näita talle, milline tara sul on (harjutus "Tara").Õpetagem Laps keelega labidat näitama, aga kõigepealt patsutame keelt: py-py-py (harjutus "Me karistame ulaka keele"). Nüüd pane alumisele käsnale lame keel. Siin on tera! (Harjutus "Kühvel", millega kaasneb töö mänguasjaga.) Väsinud poiss, otsustas puhata. Ja keel on väsinud. Asetage see oma alahuulele ja puhuge sellele, et keel saaks puhata. (harjutus "Tuul"). Tuule käest läks keel külmaks. Peida see oma alumiste hammaste taha (harjutus "Keel magab"). Hästi tehtud!

3. Laps on näljane. Anname talle teed. Valage veekeetjasse vesi: ssss. Õpetage oma lapsele vilistama nagu kraanivee viled (heli [s] seadistamine mehaanilise abiga).

4. Veekeetja juba keeb. Ta peaks vilistama: ssss. Niipea kui kuulete, et veekeetja keeb, öelge lapsele "Keeb!". Kuulake tähelepanelikult: t, s, v, z, s, w, s, p, f, s. Näitame, kuidas veekeetja vilistas: s-s-s (heli [s] seadmine mehaanilise abiga, seejärel imiteerides).

5. Laps joob teed pirukatega. Vaata, kui palju pirukaid siin on. See vaarikapirukas, see on vaarikas. Ja see õunakook, mis see on? See kirsipirukas, mis see on? (Kirss.) Mis see maasikapirukas on? (Maasikas.) See erinevate marjadega pirukas, mis see on? (Marja.) See erinevate puuviljadega pirukas, mis see on? (Puu.)

6. Laps sõi, läks nõusid pesema. Vesi kraanist viled: s-s-s (heli tekitamine mehaanilise abiga, seejärel jäljendamisega). Ja milliseid nõusid Laps pesi? Mida ta pesi? (Näitab tassi pilti.) Mida nüüd laual pole? (Sarnane töö ülejäänud piltidega.) Laps pani nõud kappi, krigistas ust: s-s-s

7. Laps läks jõe äärde ja me läheme temaga kaasa. Ta vaatas vette ja seal ujusid kalad. Näidake talle paremale ujuvat kala. Ja nüüd need, mis ujuvad vasakule. Laps tahab kalu toita, valab vette puru: s-s-s (heli tekitamine imitatsiooni teel, raskuste korral mehaanilise abiga).

8. Enne jõest lahkumist tahab Laps kalaga mängida.