Projekt svojstava vode za djecu. Istraživački projekt "voda je život"

Čigurova Irina Aleksandrovna

Predmet

"Voda i njena svojstva"

Kratak sažetak projekta

Voda je najzastupljenija i najvitalnija tvar na Zemlji. Željela sam da djeca, proučavajući temu „Voda i njena svojstva“, nauče što više o njoj. Samostalni rad i praktični rad učenika pomoći će im da bolje razumiju gradivo.

Artikal

Svijet

Vodeća pitanja

Temeljno pitanje: Zašto bi se čovjek trebao brinuti o nečemu čega na Zemlji već ima u izobilju?

Problematična pitanja: Što je osnova života na Zemlji?

Pitanja za proučavanje: Što je voda? Koja su njegova svojstva?

Plan projekta

U preliminarnoj fazi Kratko informiranje roditelja učenika o projektnoj nastavi i dobivanje suglasnosti za rad djece na internetu, objavljivanje tekstova i fotografija djece – knjižica za roditelje. Na početku projekta Formativno ocjenjivanje i planiranje: razgovor tijekom uvodnog izlaganja nastavnika; rasprava o općem planu projekta, planiranje rada na projektu u skupinama. Tijekom izrade projekta, određivanje smjera pretraživanja, traženje informacija u različitim izvorima (po skupinama). Organiziranje i provođenje potrebnih istraživanja. Kritičko razumijevanje i analiza informacija, odabir glavnog. Usporedna analiza rezultata teorijskih i praktičnih istraživanja. Priprema informacija za korištenje u proizvodima (prezentacije, publikacije, sažeci, wiki članci). Vrednovanje i prilagodba planova rada u skupinama, ispunjavanje obrasca o napretku projekta od strane nastavnika i učenika, samovrjednovanje i vršnjačko vrednovanje na temelju „Kriterija za ocjenjivanje izlaganja i publikacija“ u obrascima za ocjenjivanje. Samoprocjena projektne suradnje pomoću kontrolnih lista. Odraz. Slijedi izrada prezentacija, publikacija, sažetaka i wiki članaka. Samoprocjena i prilagodba proizvoda pomoću rubrika. Samoprocjena projektne suradnje pomoću kontrolnih lista. Popunjavanje popisa za provjeru napretka projekta od strane nastavnika i učenika. U završnoj fazi, prezentacija projekta na razrednom roditeljskom sastanku. Obrana projekta na otvorenom satu. Recenzije pozvanih osoba, ankete sudionika i roditelja. Odraz.

MCOU "SKSHI" VIII VIDA Istraživački projekt na temu: “Nevjerojatna svojstva vode”

Završio posao:
Učenici 3. razreda

Glava: Akhtyamova
Ema Gumerovna


Satka2017

Projektna putovnica

Obrazloženje odabira teme

U našem razredu djeca piju puno vode, a roditelji su nam počeli kupovati i nositi vodu.

Pitali smo se: ako pijemo čistu vodu, bit ćemo zdravi

Relevantnost projekta:

Među svim blagodatima koje nam daje priroda, voda zauzima posebno mjesto. Voda je jedinstveno bogatstvo žive prirode. Ne postoji osoba koja ne zna kako voda izgleda.

Svaki dan peremo lice, peremo zube, peremo ruke i tuširamo se. Ali često ne razmišljamo o tome kako voda ulazi u našu kuću i odakle dolazi? Kakva je voda zdrava?

Cilj:proučavati svojstva vode, razumjeti i razumjeti , za što je voda dobra osoba .

Identificirani su sljedeći zadaci: 1. Saznaj koliko vode ima na Zemlji, kakva je voda u prirodi i kakva su joj svojstva?

2. Saznajte kome treba voda i zašto?

Predmet proučavanja : voda

Metode istraživanja : Tražili smo informacije na internetu, čitali literaturu, zapažali, izvodili pokuse, crtali slike na temu: “Voda oko nas.” Sudjelujemo u obrani projekta.

Sudionici projekta: razrednica, učenici 3.r.

Mjesto: MCOU "SKSHI"VIIIljubazan.

Trajanje projekta: rujan 2017. – travanj 2017

Sva živa bića trebaju vodu.

Zato ga ima toliko na našem planetu. (dečki, što mislite čega ima više na planeti? Kopno ili voda? Voda je 75%, a kopno 25%, ali nije sva voda prikladna za piće, 96% je slana voda, a samo 4% je pitka, ali 3 % od toga je led, a samo 1 % su rijeke, potoci, jezera, izvori

Vodu pijemo da utažimo žeđ i njome pripremamo hranu.

Voda nam omogućuje da osjetimo okus hrane

Zahvaljujući vodi održavamo naše tijelo i dom čistima: umivamo se, peremo odjeću, peremo suđe, peremo pod

Zalijevamo biljke u kući i u vrtu


Volimo plivati ​​i igrati se u vodi.

Vodom možemo putovati čamcem, jahtom ili brodom.

SVOJSTVA VODE


Voda je prozirna i nema boju. Iako nam se čini da je voda u moru,
ima hlada u oceanu, rijeci, bazenu, zapravo ovisi o dubini, boji dna i čestica otopljenih u vodi od boje neba koja se reflektira u vodi

Voda može otopiti i pomiješati mnoge tvari.

Voda je bezukusna i ne miriše ni na što. Okus i miris vodi daju tvari koje su u njoj otopljene.
Voda je tekuća i može ispuniti prazne prostore.

Voda je jedina tvar na planeti koja može postojati u tri stanja: tekućem, čvrstom i plinovitom

Prilikom smrzavanja voda se širi pretvarajući se u snijeg, led, inje, a zagrijavanjem se širi pretvarajući se u paru.

Dakle, rezimirajmo

Da voda nema ova svojstva, ne bismo je mogli koristiti i primjenjivati:

da voda nije prozirna, onda ne bismo ništa vidjeli dok plivamo pod vodom, a ribe bi se sudarale jedna s drugom

da voda nije bezbojna, tada bi rublje tijekom pranja poprimilo različite boje;
kad bi sva voda imala miris, tada je ne bismo mogli koristiti za hranu;
da voda ne teče, onda ne bi bilo potoka, rijeka, oceana i mora;
kad bi voda imala određeni oblik, tada je ne bismo mogli točiti u različite posude; da voda nije otapalo, onda nam čaj ne bi postao sladak, a juha ne bi postala slana.

A s interneta smo saznali i da voda ima pamćenje:

Iscjelitelji svih vremena i kultura znali su za ovo nevjerojatno svojstvo vode, a znanstvenici su ga otkrili sasvim nedavno,
gledajući smrznutu vodu pod mikroskopom

Voda u jezerima, rijekama, izvorima i potocima ima lijepu prirodnu strukturu.

Posebno je skladan uzorak u blizini vode iz svetih izvora.

Kada pijemo vodu, njezino se sjećanje prenosi na nas i počinje utjecati na naše misli, osjećaje i zdravlje. A ako su dobre informacije utisnute u vodu, onda se naše raspoloženje i dobrobit poboljšavaju.

Zbog toga je jako važno pratiti svoje misli, osjećaje i riječi, posebice tijekom pripreme i jedenja hrane.

Hipoteza je potvrđena

Da bi se osoba osjećala dobro, treba piti samo čistu vodu pravilne strukture.

Neka nam voda bude dobra!

Državna proračunska obrazovna ustanova

Gimnazija br. 107, okrug Vyborg u St. Petersburgu

Projektni rad

“Voda je nevjerojatna tvar”

Završio posao:

Učenici 4-1 razreda,

CL supervizor: Prasolova I.A.

Sankt Peterburg

1. Uvod.

2. Ciljevi i ciljevi.

3. Izvori onečišćenja:

Naselja,

Industrija,

Poljoprivreda,

Kako voda ulazi u slavinu?

4.Praktični dio

Laboratorijski rad "Filtriranje vode"

Anketa “Kakvu vodu pijemo”

Istraživački rad “Koliko vode imamo”

5. Zaključak

6. Književnost

Uvod

Sa sigurnošću možemo reći da “čovjek postoji zahvaljujući vodi koja ga ispunjava”. Gotovo 89% vode sadrži ljudski mozak, do 80% vode je dio ljudske krvi, više od 70% ljudskih mišića sadrži istu vodu, a čak i kosti kostura sadrže oko 20% vlage. Čovjek može živjeti bez hrane nekoliko tjedana, ali bez vode umire za nekoliko dana. Čak i mali nedostatak vlage u tijelu dovodi do teških poremećaja. Tijelo strogo regulira količinu vode u svakom sustavu, organu i stanici. Iz svega ovoga nije teško zamisliti koliku važnost ima za zdravlje i život bilo kojeg živog bića na planetu. kvaliteta vodu koju primaju. I sasvim je prirodno da je kod starih Rimljana riječ "liječnik" značila pojam "specijalista hidroterapije".

Treba napomenuti da smo se u pripremi projekta oslanjali na sljedeće teze:

Istraživački rad mora biti:

relevantan

imaju praktičnu orijentaciju.

Na satovima okolnog svijeta upoznajemo se s raznim tvarima, stijenama i raznim prirodnim pojavama, ali najviše su nam bili zanimljivi sati na temu “Voda” pa smo se za projektni rad odlučili na početku školske godine. odabrati temu o najzastupljenijoj tvari na Zemlji, a ujedno i o najtajanstvenijoj tvari - vodi. A rad smo započeli posjetom Muzeju voda.

Tijekom cijele školske godine učenici 4. razreda provodili su istraživački rad i došli do brojnih zanimljivih otkrića.

Zadali smo si sljedeće problem- formiranje prirodoslovnih predodžbi o vodi.

Ciljevi:

    Razviti početna znanja o svojstvima vode, načinima njezina pročišćavanja, značaju vode u prirodi i životu čovjeka;

    Razvijati vještine eksperimentalnog rada za buđenje interesa za istraživački rad i ispoljavanje kreativnih potencijala.

Zadaci:

    Posjetite Muzej vode;

    Saznajte kako se voda pročišćava;

    Provesti laboratorijski rad na temu "Filtracija vode";

    Javna anketa „Kakvu vodu pijemo?“ izraditi dijagrame na temelju rezultata ankete;

5. Istraživački rad “Koliko vode imamo”

Objekt:

Primarne prirodoslovne spoznaje o pojavi vode u prirodi, zašto voda ne nestaje i odakle dolazi.

Artikal:

Osnovna znanja o svojstvima vode, načinima njezina pročišćavanja i važnosti vode u prirodi i za čovjeka.

Za rješavanje dizajnerskog problema br posjetili smo Petrogradski muzej vode u Vodokanalu. Na ekskurziji nas je bilo 25. Muzej pokazuje skladan spoj povijesti i suvremenosti, ideju tradicionalnog i interaktivnog muzeja. Pun je zanimljivosti: od radnog modela kineskog sata iz pamtivijeka, pokretanog padajućom vodom, do modernih sustava za nadzor vodoopskrbe.

Zaključak: Muzej nas je osvojio svojom neobičnošću i dostupnošću izložaka, mogućnošću da postanemo sudionici mnogih procesa koji se odvijaju u sustavima kanalizacije i vodoopskrbe.

Za rješavanje dizajnerskog problema br. 2 Upoznali smo se s različitim metodama pročišćavanja vode u industrijskim poduzećima iu svakodnevnom životu. Naselja, industrijska poduzeća i poljoprivredni objekti troše ogromne količine slatke vode. Mnogi od njih imaju uređaje za pročišćavanje koji sprječavaju ispuštanje otpadnih voda u otvorena vodna tijela. Mnogi stanovnici gradova koriste kućne filtere za pročišćavanje pitke vode u svojim kućanstvima, ali mnogi pitku vodu kupuju u trgovinama.

Zaključak: nisu sva postrojenja za pročišćavanje pažljivo filtriraju otpadnu vodu - to dovodi do prilično visoke razine ekoloških problema u različitim regijama naše zemlje. Kako biste spriječili bolesti i razne zdravstvene probleme, predlažemo da pijete samo filtriranu vodu ili vodu kupljenu u trgovini.

Za rješavanje dizajnerskog problema br Izvodili smo laboratorijski rad na temu „Filtracija vode“. Da bismo to učinili, sastavili smo jedinicu za filtriranje. Koristeći različite tvari (humus, šljunak, glina, riječni pijesak) i vodu, promatrali smo kako se voda pročišćava i brzinu reakcije za svaku pojedinu tvar.

Zaključak: Svi su jasno vidjeli da je riječni pijesak najbolja vrsta tla za filtraciju, stoga je podzemna voda jedan od najvažnijih prirodnih resursa.

Za rješavanje dizajnerskog problema br. 4 Proveli smo javno istraživanje na temu “Kakvu vodu pijemo”. Sudionicima ankete postavljena su sljedeća pitanja:

Kakvu vodu pijete? (sirovo, kuhano, filtrirano);

Pijete li sirovu vodu? (da, ne, rijetko);

Vaša prognoza za sljedećih 20 godina;

Vaši prijedlozi za poboljšanje kvalitete vode.

Zaključak: intervjuirali smo 100 ljudi i pokazalo se da ljudi najčešće piju prokuhanu vodu, da će najvjerojatnije doći do mutacije čovjeka u skoroj budućnosti, ali najneugodnije se pokazalo da postoje ljudi koji ne mare za ekološke probleme.

Za rješavanje dizajnerskog problema br. 5 Proveli smo istraživanje na temu „Koliko vode imamo“. Svaki je učenik saznao svoju težinu. Zatim smo pronašli ukupnu težinu cijele klase i pronašli aritmetičku sredinu ovih pokazatelja. Poznato je da u čovjeku ¾ njegove ukupne mase čini voda. Podijelili smo naš prosjek i dobili količinu vode koja je prisutna kod svih učenika u našem razredu. Dobiveni pokazatelj podijeljen je s brojem učenika koji su sudjelovali u istraživanju te je dobivena prosječna masa vode kod svakog učenika.

Zaključak: Ovaj eksperiment dao je vizualni prikaz teorijskog znanja koje smo dobili iz obrazovne literature.

Kako smo započeli proučavanje materijala za projekt, na koja pitanja smo pronašli odgovore i kakve smo zaključke izveli?

Zanimalo nas je odakle dolazi voda na Zemlji.

Ima li puno vode na Zemlji?

Gdje je voda na Zemlji? (Samo na površini?)

Kolike su rezerve slatke vode?

Zašto voda ne nestane?

Izvori onečišćenja

Mnogo je izvora onečišćenja vode, evo nekih od njih:

Naselja

Najpoznatiji izvor onečišćenja vode su otpadne vode iz kućanstava. Potrošnja vode obično se procjenjuje na temelju prosječne dnevne potrošnje vode po osobi, koja iznosi približno 750 litara i uključuje vodu za piće, za kuhanje i osobnu higijenu, za rad kućanskih vodovodnih instalacija, kao i za navodnjavanje, gašenje požara i drugo. urbane potrebe. 1

Industrija

Industrijske otpadne vode u rijeke su 3 puta veće od komunalnih otpadnih voda. Zbog sve veće količine industrijskog otpada, ekološka ravnoteža mnogih jezera i rijeka je narušena. Najveća upotreba vode je u proizvodnji električne energije, gdje se koristi za hlađenje pare. Pritom se voda zagrijava u prosjeku za 7 stupnjeva C, nakon čega se ispušta izravno u rijeke i jezera, kao glavni izvor dodatne topline, što se naziva “toplinsko zagađenje”.

Poljoprivreda

U poljoprivredi se voda koristi za navodnjavanje polja. Voda koja teče iz njih zasićena je otopinama soli, kao i kemijskim ostacima koji pomažu u povećanju produktivnosti. Osim kemijskih spojeva, u rijeke dospijevaju i velike količine izmeta i drugih organskih ostataka s farmi koje se bave uzgojem mesa - mliječnih goveda, svinja ili peradi. 2

Kako voda ulazi u slavinu?

Uostalom, ako postavite cijevi od rijeke do kuće, voda neće teći sama. Tako smo saznali da nam je potrebna pumpa, stanica za pročišćavanje vode i vodotoranj. Kako bismo to jasnije vidjeli, posjetili smo Muzej vode u peterburškom Vodokanalu.

Tijekom rada na projektu također smo saznali da su ljudi također gradili tvornice i tvornice u blizini rijeke, jer Poduzećima je potrebna voda za rad.

Dakle, suočeni smo s onim što smo riješili kao glavni problem u našim istraživačkim aktivnostima - problemom onečišćenja prirodne vode i načina njezina pročišćavanja.

Ponovno nam je prijenosni laboratorij “Filtracija vode” omogućio pronalaženje odgovora na postavljena pitanja. Pokusi provedeni uz njegovu pomoć pomogli su da se jasno pokažu štetni učinci nerazumne ljudske aktivnosti.

Praktični dio

    Laboratorijski rad "Filtriranje vode"

    Anketa “Kakvu vodu pijemo”

    Studija “Koliko vode imamo”

Laboratorijski rad

"Filtriranje vode"

Oprema:

vizualni kompleks za prirodne znanosti "Spektra" - prijenosni laboratorij

Supstance: zemlja, glina, šljunak, riječni pijesak, voda.

Napredak

1. Sastavili smo 4 kompletne filtracijske jedinice, što je dovoljno za organizaciju rada u grupama.


Svaki je učenik prikupio uzorke različitih vrsta tla: riječni pijesak, šljunak, glina, površinski sloj zemlje.

Jedna od vrsta ispitivane tvari stavljena je u laboratorijsku posudu i dodana voda.

Zapažanja:

Ispitivana tvar

Vrijeme filtracije

Gornji sloj tla

150 ml vode

riječni pijesak

150 ml vode

150 ml vode

150 ml vode


Bilježimo vrijeme reakcije

Postoji reakcija

Zaključak:

Svi su jasno vidjeli da je pijesak najbolja vrsta tla za filtraciju, stoga je podzemna voda jedan od najvažnijih prirodnih resursa.

Prijenosni laboratorij za filtriranje vode omogućio nam je odgovoriti na sljedeća pitanja:

    Kroz koju vrstu tla voda brže otječe?

    Na čemu se temelji pročišćavanje vode?

2. Javna anketa “Kakvu vodu pijemo”

Anketirali smo 100 ljudi (studenta, naše rodbine i naših prijatelja) kako bismo saznali što “Moderni građanin” misli o kvaliteti vode za piće.

Postavili smo niz pitanja:

    Kakvu vodu najčešće pijete?

Kuhana

Filtrirano

    Pijete li sirovu vodu?

    Vaša prognoza za sljedećih 20 godina.

    Vaši prijedlozi za poboljšanje kvalitete vode.

Rezultati ankete



sirovo

kuhana

filtriran




Ljudi najčešće piju prokuhanu vodu - 67%, sirovu vodu - 35%,

60% stanovništva vjeruje da će u sljedećih 20 godina početi mutacija tijela; 60% stanovništva to vidi kao poboljšanje sustava za pročišćavanje vode.

    Studija “Koliko vode imamo”

Zaključak

U procesu našeg istraživanja došli smo do zaključka da oko 60% populacije ne skida svoje “ružičaste naočale” i ne namjerava to učiniti u sljedećih 10 godina.

Sramota za nas! Šteta što trpimo MI - njihova “nada” za bolja vremena! A s takvim stavom kako bi mogla doći bolja vremena?..

Dakle, pronašavši odgovore na pitanja koja su nas zanimala, došli smo do prvog zaključka da je voda doista čudo prirode. Voda je život i ništa je ne može zamijeniti. Ona je čarobnica: ona je oblak, i magla, i potok, i ocean, i leti, i trči, i može biti staklo. Učenici su o tome izradili šarene crteže.

Zatim smo htjeli znati kako voda ulazi u našu kuću? Voda je jedna od najčešćih i najvažnijih tvari. Zemljina površina koju zauzima voda je 2,5 puta veća od površine kopna. U prirodi nema čiste vode, ona uvijek sadrži nečistoće. Destilacijom se dobiva čista voda. Destilirana voda naziva se destilirana voda.

gdje se koristi za hlađenje pare. Pritom se voda zagrijava u prosjeku Najveća potrošnja vode je proizvodnja električne energije, za 7°C, nakon čega se ispušta izravno u rijeke i jezera, kao glavni izvor

Čista voda je prozirna, bezbojna, bez mirisa i okusa, u njoj žive mnoge ribe, biljke i životinje. Zagađene vode su mutne, neugodnog mirisa, nisu za piće, a često sadrže velike količine bakterija i algi.

Bilo nam je vrlo zanimljivo raditi na proučavanju svojstava vode, naučili smo mnogo o, nama se činilo, najčešćoj tvari. Taj ćemo rad nastaviti iu daljnjem tijeku izučavanja prirodoslovnih predmeta.

Književnost

1.Yu.Smirnov “Popularna enciklopedija rijeka i jezera”, St. Petersburg, 1998.

2. J. Elliott, K. King “Dječja enciklopedija”, Rosman, 1994.

3.Enciklopedija “Što je to. Tko je to?" Pedagogy-Press, Moskva, 1995

4. S. Ismailova “Enciklopedija za djecu. Geografija”, Moskva, Avanta+, 2000.

Relevantnost projekta

U okviru važećeg standarda iz 2009., jedan od najvažnijih zahtjeva za organiziranje nastavnih aktivnosti je korištenje pristupa nastavi koji se temelji na aktivnostima. Stoga je potrebno koristiti aktivne metode i oblike rada učenika u nastavi. Po našem mišljenju, najproduktivnija metoda je potraga, eksperimentalna, istraživačka aktivnost. Omogućuje učenicima da jasno vide rezultate aktivnosti i izvuku vlastite zaključke. A s pedagoške točke gledišta, to je učinkovito sredstvo za formiranje niza važnih UUD-ova.

Voda je najčudesnija tvar na Zemlji.

Svaka osoba je dobro upoznata s vodom: više puta je prskala po kiši, prskala lokve, puštala čamce u potoke, prskala u rijeci ili moru. Ali pogledajmo ga pobliže - upoznajmo se sa svojstvima ove izvanredne tvari.

Voditelj projekta: Bykova L.S.

Akademske discipline: svijet.

Smjer: ekološki – biološki.

Vrsta projekta: istraživanje, kratkoročno, grupno.

Sastav grupe: Kovalenko Semyon, Rasulov Timur, Yaloma Daniel (1. razred)

Probudio se interes za ovu temusljedeća pitanja koja smo željeli:

    naučiti više o svojstvima vode, jer ona ima važnu ulogu u našim životima: pijemo je, umivamo se vodom, peremo rublje itd.;

Svrha našeg istraživanja:dokazati da voda ima različita svojstva.

Ciljevi istraživanja:

    pronaći informacije u raznim izvorima,

    provoditi eksperimente, promatranja,

    donositi zaključke.

Predmet proučavanja: voda.

Predmet proučavanja: svojstva vode.

Hipoteza istraživanja:Voda nije samo važna tvar za život, već i predmet promatranja i istraživanja.

Metode i tehnike istraživanja:promatranje, razgovor, eksperiment, analiza i sinteza rezultata.

Oprema:tikvice, menzure, voda, sol, šećer, mlijeko, pijesak.

očekivani rezultat

Stjecanjem znanja o vodi i njezinim svojstvima djeca će se bolje snalaziti u okolišu; njihovo će se osobno iskustvo proširiti; interes za kognitivnu aktivnost će se povećati; zainteresirati roditelje za kasnije eksperimentiranje kod kuće.

Faze rada na projektu:

Pripremna faza

Glavna pozornica

Konačna

1. Pripremna faza

Cilj: Odrediti pravce rada za realizaciju projekta.

Utvrdite postojeće znanje djece o vodi i razinu interesa djece za ovu temu.

Odrediti oblike i metode rada s djecom za provedbu ciljeva projekta

Stvoriti uvjete za organiziranje eksperimentalnih aktivnosti

Uključiti roditelje u projektne aktivnosti, odrediti ulogu roditelja u ovom projektu

Oblici rada

Proučavanje metodičke literature o temi projekta

Dijagnostika djece. Razgovor „Što znamo o vodi? »

Odabir opreme za eksperimentalne aktivnosti. Izrada kartoteke igara na vodi.

Obogaćivanje predmetno-razvojnog okruženja.

2. Glavna pozornica

Cilj: Usustaviti znanja djece o vodi, njezinoj namjeni i korištenju

razjasniti i učvrstiti postojeće znanje djece o vodi i njezinim svojstvima

(prozirnost, fluidnost, bez mirisa i okusa)

Proširite dječje razumijevanje vode. Upoznati djecu sa sposobnošću vode da otapa određene tvari.

Unaprijediti znanje djece o vodi.

Razviti pojam o važnosti vode za rast i razvoj biljaka

Upoznajte djecu sa svojstvima leda, dajte im ideju da je to jedno od stanja vode.

Upoznati nastanak mraza i uvjete za njegov nastanak.

Oblici rada

Razgovor “Gdje je voda i kome je potrebna? »

Doživite “Svojstva vode”

3. Završna faza

Cilj: Utvrditi znanje djece o vodi, razinu dječjeg interesa za eksperimentalne aktivnosti

Prezentacija projektne aktivnosti: obrana na “Festivalu projekata”.